Izolator USB z LTM2284

Izolator USB z LTM2284
Pobierz PDF Download icon
Świat składa się z większych lub mniejszych "klocków", z których natura w sposób jeszcze nie do końca poznany buduje nasze otoczenie. ?Klocki? takie w formie gotowych modułów funkcjonalnych pojawiają się także w elektronice, rozwiązując nietrywialne problemy współczesnych konstruktorów.

Firma Linear Technology posiada w swojej ofercie sporo gotowych rozwiązań w postaci bloków funkcjonalnych mModule, realizujących funkcję zasilaczy, izolatorów, modułów komunikacyjnych. Jednym z nich jest opisany w artykule izolator galwaniczny portu USB o oznaczeniu LTM2884Y.

Układ LTM2884Y zawiera w obudowie kompletne rozwiązanie izolatora portu USB2.0 (rysunek 1) i jest przeznaczony do realizacji izolowanych interfejsów, hubów USB, szczególnie w przemysłowych i medycznych układach akwizycji danych, gdzie istotna jest izolacja galwaniczna współpracujących obwodów. Dzięki zintegrowaniu toru transmisyjnego i izolowanej przetwornicy DC/DC, najprostsza aplikacja składa się z dwóch elementów, modułu i kondensatora filtrującego zasilanie, zapewniając izolację na poziomie 2,5 kV.

Schemat ideowy izolatora przedstawia rysunek 2. Zasilanie +5 V niezbędne do działania modułu jest pobierane bezpośrednio z portu Upstream (micro USB). Moc wyjściowa przetwornicy, przy zasilaniu 5 V, wynosi ok. 1 W, co zapewnia prawidłową współpracę z większością interfejsów komunikacyjnych, na przykład modułów konwerterów USB/Serial FTDI.

Izolator zmontowano na miniaturowej dwustronnej płytce drukowanej. Rozmieszczenie elementów przedstawia rysunek 3. Moduł LTM2884Y jest umieszczony w obudowie BGA – należy zwrócić uwagę na poprawne przylutowanie i zachowanie odpowiedniego profilu lutowania. Izolator nie wymaga uruchamiania i po połączeniu współpracujących urządzeń jest „przezroczysty” dla transmisji.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów