Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Izolator USB z LTM2284

Izolator USB z LTM2284
Pobierz PDF Download icon
Świat składa się z większych lub mniejszych "klocków", z których natura w sposób jeszcze nie do końca poznany buduje nasze otoczenie. ?Klocki? takie w formie gotowych modułów funkcjonalnych pojawiają się także w elektronice, rozwiązując nietrywialne problemy współczesnych konstruktorów.

Firma Linear Technology posiada w swojej ofercie sporo gotowych rozwiązań w postaci bloków funkcjonalnych mModule, realizujących funkcję zasilaczy, izolatorów, modułów komunikacyjnych. Jednym z nich jest opisany w artykule izolator galwaniczny portu USB o oznaczeniu LTM2884Y.

Układ LTM2884Y zawiera w obudowie kompletne rozwiązanie izolatora portu USB2.0 (rysunek 1) i jest przeznaczony do realizacji izolowanych interfejsów, hubów USB, szczególnie w przemysłowych i medycznych układach akwizycji danych, gdzie istotna jest izolacja galwaniczna współpracujących obwodów. Dzięki zintegrowaniu toru transmisyjnego i izolowanej przetwornicy DC/DC, najprostsza aplikacja składa się z dwóch elementów, modułu i kondensatora filtrującego zasilanie, zapewniając izolację na poziomie 2,5 kV.

Schemat ideowy izolatora przedstawia rysunek 2. Zasilanie +5 V niezbędne do działania modułu jest pobierane bezpośrednio z portu Upstream (micro USB). Moc wyjściowa przetwornicy, przy zasilaniu 5 V, wynosi ok. 1 W, co zapewnia prawidłową współpracę z większością interfejsów komunikacyjnych, na przykład modułów konwerterów USB/Serial FTDI.

Izolator zmontowano na miniaturowej dwustronnej płytce drukowanej. Rozmieszczenie elementów przedstawia rysunek 3. Moduł LTM2884Y jest umieszczony w obudowie BGA – należy zwrócić uwagę na poprawne przylutowanie i zachowanie odpowiedniego profilu lutowania. Izolator nie wymaga uruchamiania i po połączeniu współpracujących urządzeń jest „przezroczysty” dla transmisji.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów