Soft start do silników DC

Soft start do silników DC
Pobierz PDF Download icon
Moduł łagodnego startu może służyć nie tylko do obsługi silników, równie dobrze sprawdzi się przy współpracy z żarówkami, taśmami LED lub innymi odbiornikami zasilanymi napięciem 12...24 V DC o maksymalnym prądzie 10 A, którym nie służą udary prądowe powstające w momencie włączania napięcia zasilania.

Schemat ideowy soft startu pokazano na rysunku 1. Moduł jest włączany pomiędzy źródło zasilania a odbiornik. Powinien być zasilany napięciem stałym – może to być akumulator lub dowolny zasilacz o wydajności prądowej odpowiadającej dołączonemu obciążeniu. Dioda D1 stanowi zabezpieczenie przed niewłaściwą polaryzacją. Napięcie wejściowe jest podawane na stabilizator IC1 typu 78L05, natomiast kondensatory C1...C4 stanowią filtr zasilania.

Praca modułu rozpoczyna się natychmiast po włączeniu napięcia zasilającego. Elementem wykonawczym jest tranzystor T1 typu IRL3705, sterowany przebiegiem PWM o częstotliwości około 500 Hz. Pracą układu steruje mikrokontroler IC2 ATtiny25. Czas trwania funkcji łagodnego załączania można regulować za pomocą potencjometru PR1 w zakresie od 0 do około 15 sekund. Jej realizacja jest sygnalizowana migotaniem diody LED1, natomiast po zakończeniu dioda LED1 będzie świecić światłem ciągłym. Dioda D2 zabezpiecza tranzystor mocy przed skutkami pracy z obciążeniami o charakterze indukcyjnym, takimi jak silniki.

Moduł zmontowano na płytce drukowanej o wymiarach 35 mm×57 mm, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Montaż rozpoczynamy od wlutowania w płytkę rezystorów i innych elementów o niewielkich wymiarach, a kończymy, montując podstawkę, kondensatory elektrolityczne, złącza śrubowe oraz tranzystor z diodą zabezpieczającą. Ponieważ tranzystor T1 z diodą D2 montowane są na wspólnym radiatorze (fotografia 3), należy je bezwzględnie od siebie odizolować, stosując w tym celu podkładki silikonowe oraz tulejki izolacyjne.

Układ po zmontowaniu z użyciem zaprogramowanego mikrokontrolera od razu jest gotowy do pracy. Wymaga jedynie regulacji potencjometrem PR1 czasu trwania funkcji soft start.

EB

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów