Opisany układ spełniający wymagania jest nieskomplikowanym, bezindukcyjnym zasilaczem napięcia symetrycznego z zakresu ±1,5…5 V o obciążalności do 250 mA. Dzięki zastosowaniu specjalizowanego układu LM22762 firmy Texas Instruments integrującego wszystkie bloki przetwornicy, w aplikacji jest wymagane zaledwie kilka elementów zewnętrznych. Napięcie ujemne powstaje w pompie ładunkowej pracującej z częstotliwością 2 MHz, dodatnie jest stabilizowane we wbudowanym LDO. Napięcie wyjściowe jest ustalane poprzez dobór wartości dwóch rezystorów.
Napięcie ujemne VN jest wytwarzane w pompie ładunkowej z C4 i C6. Jego wartość jest wyznaczana ze wzoru Vout= –1,22×(R3+R4)/R3 (dla VN= –5 V, R4 ok. 1,6 MV). Dla osiągnięcia prawidłowych wartości napięcia wyjściowego jest konieczne zapewnienie „zapasu” rzędu 50 mV pomiędzy VIN a generowanymi VP i VN. Gdy przetwornica ma utrzymywać wyjściowe 5 V, dobrze, aby była zasilana minimalnym napięciem 5,05…5,1 V.
Układ U1 ma oddzielne wejścia EN+/EN– aktywujące pracę bloku napięcia dodatniego i ujemnego. Te wejścia w modelu są nieużywane, a U1 jest aktywny po doprowadzeniu zasilania. Układ LM27762 ma wbudowane następujące zabezpieczenia: UVLO (blokujące pracę poniżej 2,4 V), przed przegrzaniem (aktywowane, gdy struktura osiągnie 150°C) oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem (aktywowane, gdy prąd końcówki VIN) przekroczy 500 mA.
Układ zmontowano na miniaturowej, dwustronnej płytce drukowanej. Jej schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Sposób montażu jest typowy i nie wymaga opisywania. Poprawnie zmontowany układ nie wymaga uruchamiania. Należy jedynie skontrolować poprawność lutowania i wyczyścić płytkę z topnika. Po podłączeniu zasilania i obciążeniu wystarczy skontrolować wartość napięć wyjściowych i wykonać ewentualną korektę rezystancji R2 i R4.
Adam Tatuś, EP