Konwerter USB na DMX

Konwerter USB na DMX
Pobierz PDF Download icon

Na łamach EP opisano już kilkanaście urządzeń DMX. Głównie były to odbiorniki. Pojawił się opis mini konsoli, ale gdy trzeba sterować dużą ilością odbiorników czy zapamiętać kilka długich sekwencji sterujących, warto sięgnąć po komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Tylko jak podłączyć komputer do odbiorników? W artykule znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Konwerter jest tanią alternatywą dla profesjonalnych konsol DMX. Nadajnik konwertera jest zabezpieczony warystorami. Ponadto zapewniono izolację galwaniczną pomiędzy wyjściem DMX, a komputerem.

Schemat ideowy konwertera pokazano na rysunku 1. Zbudowano go w oparciu o układ FT232RL. Izolację galwaniczną zapewnia transoptor U2. Ze względu na dużą prędkość transmisji zastosowano transoptor typu 6N137. Nadajnik zrealizowano na układzie MAX485.

Rysunek 1. Schemat ideowy konwertera USB/DMX

Rysunek 2. Schemat montażowy konwertera USB/DMX

Zasilanie transoptora FTDIi nadajnika zapewnia przetwornica DC-DC typu NME0505S. Warystory oraz rezystory R2 i R7 zabezpieczają U3 przed przepięciami. Gdyby jednak układ uległ uszkodzeniu, łatwo wymienić go, ponieważ jest zamontowany w podstawce. Diody LED D1...D3 sygnalizują kolejno: przyłączenie interfejsu USB, transmisję danych oraz poprawną pracę przetwornicy DC-DC.

Schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Montaż rozpoczynamy od elementów biernych SMD. Następnie wlutowujemy U1. W kolejnym kroku montujemy elementy przewlekane, zaczynając od najniższych. Na koniec na kawałku przewodu montujemy złącze XRL. Konwerter można zamknąć w obudowie Z-70U.

Rysunek 3. Ikona lupy - wyszukiwanie układów

Rysunek 4. Wyświetlenie liczby układów do zaprogramowania

Jeśli nie jest potrzebna izolacja galwaniczna można znacznie obniżyć koszty konwertera (przetwornica jest stosunkowo droga). W takiej sytuacji nie lutujemy przetwornicy ani transoptora. Konieczne jest jednak zwarcie pinów 1 z 3 i 2 z 4 przetwornicy oraz 3 z 6 transoptora. Ponadto nie montujemy rezystora R2, a R1 zastępujemy zworą (rezystorem 0 V).

Uruchomienie rozpoczynamy od przyłączenia konwertera do portu USB. Powinna zaświecić dioda D3 oznajmiająca prawną pracę przetwornicy. Następnie instalujemy wymagane sterowniki. Procedura ich instalacji była już wielokrotnie opisywana i nie ma sensu jej powtarzać.

Rysunek 5. Wskazanie pliku z zawartością pamięci układu FTDI

Rysunek 6. Wygląd okna programu po załadowaniu pliku

Po poprawnym zainstalowaniu sterowników uruchamiamy program "MProg 3.5" dostępny na serwerze EP lub stronie producenta www.ftdichip.com. Jeśli do komputera są dołączone inne urządzenia z układami FTDI, to je odłączamy. Klikamy na ikonkę lupy (rysunek 3). W oknie powinna wyświetlić się liczba układów do zaprogramowania (rysunek 4). Następnie wybieramy ikonkę otwarcia pliku, po czym wskazujemy USB_DMX512.ept (rysunek 5).

Rysunek 7. Ustawienie parametrów układu FTDI

Rysunek 8. Ikona powodująca zaprogramowanie układu FTDIi

Plik ten jest dostępny w katalogu Templates archiwum programu MProg 3.5 Release dostępnego na serwerze FTP EP. Wygląd okna programu po załadowaniu pliku pokazano na rysunku 6. Ustawione zostaną takie parametry, jak: numer seryjny, maksymalny pobór prądu przez urządzenie czy funkcje pełnione przez wyjścia C0, C1 (rysunek 7).

Klikając ikonkę błyskawicy (rysunek 8) spowodujemy zaprogramowanie układu, co trwa około dwóch sekund. W dolnym oknie pojawi się komunikat o zaprogramowaniu (rysunek 9). Od teraz Dioda LED D1 świeci, gdy urządzenie jest "widziane" przez komputer, natomiast LED D2 wskazuje transmisję danych z komputera.

Rysunek 9. Komunikat o poprawności programowania

Rysunek 10. Okno programu LightControl

Po powyższych czynnościach można uruchomić program obsługujący DMX. W archiwum EP dostępne są trzy programy: "LightControl", "MasterPeace_OpenDmx" i "USB DMX512 Converter DEMO". Pierwszy z nich (rysunek 10) jest prostą konsolą.

Umożliwia ustawienie dwóch sekwencji i płynne wygaszanie oraz rozjaśnianie. Po uruchomieniu program znajduje konwerter, co powoduje, że dioda D2 zacznie migać. Drugi program to nieco bardziej rozbudowana konsola (rysunek 11).

Rysunek 11. Okno programu MasterPeace_OpenDmx

Rysunek 12. Okno programu USB DMX512 Converter DEMO

Ten program także sam znajduje konwerter. Trzeci umożliwia wybór urządzenia USB (rysunek 12). Ma najmniejsze możliwości z opisywanych tu programów, ale są dostępne do niego kody źródłowe. W Internecie dostępne są inne programy, zarówno bezpłatne jak i komercyjne.

Po uruchomieniu programu, nie pozostaje nic innego jak podłączyć odbiornik/ki DMX i przetestować działanie konwertera.

Sławomir Skrzyński, EP

Artykuł ukazał się w
Październik 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów