Sterownik wentylatora z termostatem

Sterownik wentylatora z termostatem
Pobierz PDF Download icon

Jest to prosty projekt wykonany z myślą o sterowaniu pracą wentylatora montowanego na radiatorze np. wzmacniacza mocy, regulatora napięcia, czy diody mocy LED. Dzięki zastosowaniu układu scalonego, w którym zintegrowany jest czujnik temperatury wyeliminowano konieczność stosowania czujnika zewnętrznego.

Rysunek 1. Schemat ideowy włącznika wentylatora z termostatem

Schemat ideowy pokazano na rysunku 1. Układ należy zasilać napięciem 12 VDC poprzez złącze śrubowe ZAS. Takie napięcie wymagane jest do poprawnej pracy wentylatora tzw. komputerowego. Gdyby wentylator miał być zasilany napięciem 6 VDC można również zasilić układ takim napięciem dzięki zastosowaniu stabilizatora LDO.

Dioda D1 włączona w szereg z zasilaniem zabezpiecza układ przed niewłaściwą polaryzacją napięcia wejściowego. Pojemności C1...C3 pełnią funkcję filtra zasilania. Napięcie wejściowe podawane ze złącza śrubowego ZAS trafia na stabilizator U1.

Stabilizator obniża napięcie do wartości +5 V, które znajduje się w zakresie napięć zasilania układu U2 (AD22105). Układ ten nie wymaga dodatkowego czujnika temperatury, ponieważ umieszczono go w jego strukturze. Histereza jest fabrycznie ustawiona przez producenta na 4°C. Zakres temperatury pracy zawiera się w przedziale od -40...+150°C. Maksymalny błąd pomiarowy wynosi ± 2°C dla temperatury +25°C i ±3°C w całym zakresie.

Nastawę temperatury zadziałania wykonuje się jednym rezystorem (R1). Jego rezystancję należy dobrać według wzoru

lub odczytując z wykresu (rysunek 2). Przykładowo, dla temperatury załączenia +50°C jest to 27 kV. Dioda LED1 jest wskaźnikiem dołączonego poprawnie napięcia. Na wyjściu układu znajduje się tranzystor MOSFET. Dioda LED2 sygnalizuje jego załączenie oraz uruchomienie obciążenia w postaci wentylatora, który dołączany jest do złącza śrubowego WENT.

Rysunek 2. Zależność rezystancji od temperatury

Tabela 1. Dobór rezystancji R1 zależnie od temperatury zadziałania

Schemat montażowy włącznika pokazano na rysunku 3. Montaż jest typowy i nie wymaga dodatkowego komentarza. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to dobór rezystora R1 odpowiednio do wymaganej temperatury zadziałania termostatu. Przykładowe rezystancje R1 umieszczono w tabeli 1.

Układ bezbłędnie zmontowany ze sprawnych elementów od razu będzie poprawnie pracował. Sposób instalacji modułu termostatu na radiatorze przedstawia rysunek 4. Aby uchronić się przed ewentualnymi zwarciami ścieżek płytki do radiatora warto podłożyć podkładkę termoprzewodzącą pod cały jej obrys.

Rysunek 3. Schemat montażowy włącznika wentylatora z termostatem

Rysunek 4. Sposób przykręcenia włącznika do radiatora

Po bokach układu U2 znajdują się dwa otwory, przez które należy przykręcić płytkę do radiatora. Przy tej czynności należy pamiętać, że nadmierne naprężenia mechaniczne przenoszone przez płytkę mogą uszkodzić układ scalony U2. Pod śruby mocujące płytkę do radiatora można podłożyć sprężynki tak by dociskały one płytkę z układem do radiatora. Takie "sprężyste" mocowanie zapewni dobry styk obu powierzchni.

Mavin
mavin@op.pl

Artykuł ukazał się w
Październik 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów