Konwerter USB na S/PDIF

Konwerter USB na S/PDIF
Pobierz PDF Download icon
Nie każdy amplituner lub przetwornik C/A jest wyposażony w wysokiej jakości wejście USB. Przedstawiony układ umożliwia przyłączenie i wykorzystanie komputera PC jako źródła sygnału w systemie audio.

Rysunek 1. Schemat ideowy konwertera USB na S/PDIF

Konwerter zbudowano z użyciem modułu Amanero Combo384 oraz nadajnika sygnału S/PDIF typu WM8804. Schemat ideowy rozwiązania zamieszczono na rysunku 1.

Moduł M1 (Amanero Combo384) jest odpowiedzialny za wydzielenie ze strumienia danych audio przesyłanego poprzez USB sygnału audio i jego transkodowanie na sygnał w standardzie I²S. Moduł składa się z procesora ARM SAM3U, współpracujacego z nim układu CPLD X2C64 oraz precycyjnych generatorów zegarowych.

Układ obsługuje standard PCM częstotliwości próbkowania z zakresu 32...192 kHz (za wyjątkiem 176,4 kHz, której nie akceptuje WM8804 przy konfiguracji sprzętowej). Sygnał I²S jest doprowadzony do U2 pełniącego funkcję konwertera I²S na S/PDIF. Pracuje on w trybie slave, a sygnał MCLK pochodzi z modułu M1.

Układ MCP100T (U1) pełni funkcję generatora sygnału zerowania WM8804. Pozostałe elementy filtrują zasilanie. Sygnał wyjściowy po dopasowaniu przez rezystory R2 i R3 oraz kondensator C6 jest doprowadzany do gniazda S/PDIF. Układ U1 jest zasilany z wbudowanego w M1 niskoszumnego stabilizatora LDO.

Rysunek 2. Schemat montażowy konwertera USB na S/PDIF

Konwerter zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej. Rozmieszczenie elementów przedstawia rysunek 2. Montaż jest typowy i nie wymaga opisu. Moduł Combo384 jest połączony z płytka złączem IDC20, stabilność mechaniczną zapewniają kołki montażowe M3.

Po poprawnym zmontowaniu urządzenia konieczne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników (do pobrania ze strony www.amanero.com/drivers.htm), w zależności od posiadanego systemu operacyjnego. W systemie Windows poprawnie zainstalowany moduł powinien być widoczny w Menedżerze Urządzeń, jak pokazano na rysunku 3.

Następnie, za pomocą oprogramowania Oemtool (www.amanero. com\Oemtool115.zip) należy aktywować obwód wyciszania i sygnalizacji fs oraz ustawić sygnał wyjściowy w standardzie I²S (rysunek 4). Domyślna wersja oprogramowania modułu to 1.080 i nie należy jej zmieniać.

Rysunek 3. Poprawnie zainstalowany moduł Amanero

Rysunek 4. Konfiguracja modułu Amanero

W zależności od preferowanego programu do odtwarzania muzyki, należy skonfigurować go do współpracy z Amanero zgodnie z obsługą programu (min. wybierając domyślne urządzenie audio w systemie). Używając np. Foobara, po zainstalowaniu bibliotek ASIO i DSD, jest możliwe programowe odtwarzanie plików nie tylko w standardzie PCM, ale także coraz popularniejszych plików DSD (dekodowanych programowo do standardu PCM).

Miłego słuchania!

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów