Konwerter USB na S/PDIF

Konwerter USB na S/PDIF
Pobierz PDF Download icon
Nie każdy amplituner lub przetwornik C/A jest wyposażony w wysokiej jakości wejście USB. Przedstawiony układ umożliwia przyłączenie i wykorzystanie komputera PC jako źródła sygnału w systemie audio.

Rysunek 1. Schemat ideowy konwertera USB na S/PDIF

Konwerter zbudowano z użyciem modułu Amanero Combo384 oraz nadajnika sygnału S/PDIF typu WM8804. Schemat ideowy rozwiązania zamieszczono na rysunku 1.

Moduł M1 (Amanero Combo384) jest odpowiedzialny za wydzielenie ze strumienia danych audio przesyłanego poprzez USB sygnału audio i jego transkodowanie na sygnał w standardzie I²S. Moduł składa się z procesora ARM SAM3U, współpracujacego z nim układu CPLD X2C64 oraz precycyjnych generatorów zegarowych.

Układ obsługuje standard PCM częstotliwości próbkowania z zakresu 32...192 kHz (za wyjątkiem 176,4 kHz, której nie akceptuje WM8804 przy konfiguracji sprzętowej). Sygnał I²S jest doprowadzony do U2 pełniącego funkcję konwertera I²S na S/PDIF. Pracuje on w trybie slave, a sygnał MCLK pochodzi z modułu M1.

Układ MCP100T (U1) pełni funkcję generatora sygnału zerowania WM8804. Pozostałe elementy filtrują zasilanie. Sygnał wyjściowy po dopasowaniu przez rezystory R2 i R3 oraz kondensator C6 jest doprowadzany do gniazda S/PDIF. Układ U1 jest zasilany z wbudowanego w M1 niskoszumnego stabilizatora LDO.

Rysunek 2. Schemat montażowy konwertera USB na S/PDIF

Konwerter zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej. Rozmieszczenie elementów przedstawia rysunek 2. Montaż jest typowy i nie wymaga opisu. Moduł Combo384 jest połączony z płytka złączem IDC20, stabilność mechaniczną zapewniają kołki montażowe M3.

Po poprawnym zmontowaniu urządzenia konieczne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników (do pobrania ze strony www.amanero.com/drivers.htm), w zależności od posiadanego systemu operacyjnego. W systemie Windows poprawnie zainstalowany moduł powinien być widoczny w Menedżerze Urządzeń, jak pokazano na rysunku 3.

Następnie, za pomocą oprogramowania Oemtool (www.amanero. com\Oemtool115.zip) należy aktywować obwód wyciszania i sygnalizacji fs oraz ustawić sygnał wyjściowy w standardzie I²S (rysunek 4). Domyślna wersja oprogramowania modułu to 1.080 i nie należy jej zmieniać.

Rysunek 3. Poprawnie zainstalowany moduł Amanero

Rysunek 4. Konfiguracja modułu Amanero

W zależności od preferowanego programu do odtwarzania muzyki, należy skonfigurować go do współpracy z Amanero zgodnie z obsługą programu (min. wybierając domyślne urządzenie audio w systemie). Używając np. Foobara, po zainstalowaniu bibliotek ASIO i DSD, jest możliwe programowe odtwarzanie plików nie tylko w standardzie PCM, ale także coraz popularniejszych plików DSD (dekodowanych programowo do standardu PCM).

Miłego słuchania!

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów