Kieszonkowa płytka prototypowa

Kieszonkowa płytka prototypowa
Pobierz PDF Download icon
Każdy nawet najprostszy układ elektroniczny wymaga zasilacza. Prezentowana płytka zawiera trzy stabilizatory dostarczające napięć poprzez złącza szpilkowe i specjalne przewody do płytki stykowej o kieszonkowych wymiarach i 170 polach. Takie płytki pozwalają na budowanie obwodów elektrycznych bez użycia lutownicy i cyny. Ten kieszonkowy zestaw przyda się każdemu elektronikowi do uruchomienia nieskomplikowanych układów analogowych, mikroprocesorowych czy testowania czujników.

Rysunek 1. Schemat ideowy płytki prototypowej

Schemat ideowy płytki prototypowej pokazano na rysunku 1. Układ powinien być zasilany z zasilacza stabilizowanego 12...15 VDC i prądzie 500 mA lub więcej. Dioda D1 włączona równolegle z zasilaniem zabezpiecza układ przed niewłaściwą polaryzacją napięcia wejściowego.

Pojemności C1...C6 pełnią funkcję filtrów zasilania. Napięcie wejściowe podawane ze złącza śrubowego X1 lub złącza X2 DC2.1/5.5 trafia na trzy stabilizatory U1... U3. Dwa pierwsze LD1117 dostarczają napięcie +3,3 V i +5 V, a trzeci - LM317 - dostarcza napięcie VREG z zakresu od 1,25 V do około 10,5 V przy zasilaniu 12 V i około 13,5 V przy 15 V.

Regulacji napięcia dokonuje się potencjometrem PR1. Dla każdej linii zasilania przewidziano wskaźnik załączenia napięcia w postaci różnokolorowych diod LED (+3,3 V - zielona, +5 V - żółta, regulowane - czerwona). Dodatkowo, na potrzeby budowanych układów, na płytce przewidziano dwa przyciski S1 i S2. Ich styki wyprowadzone są na złącza szpilkowe.

Układ zmontowano na płytce o wymiarach 50 mm×70 mm, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Wszystkie komponenty zastosowane w projekcie są popularne i łatwo dostępne. Montaż układu należy rozpocząć od wlutowania rezystorów i innych elementów o niewielkich rozmiarach, a zakończyć na złączu śrubowym i włożeniu wałka regulacyjnego w potencjometr.

Rysunek 2. Schemat montażowy płytki prototypowej

Komentarza jedynie wymaga montaż płytki stykowej na spodzie, której znajduje się dwustronnie klejąca taśma za pomocą, której należy ją przymocować w prostokącie zaznaczonym na wierzchniej stronie obwodu drukowanego.

Po zmontowaniu układu trzeba sprawdzić czy elementy nie zostały wlutowane w niewłaściwym kierunku lub w niewłaściwe miejsca oraz czy podczas lutowania nie powstały zwarcia punktów lutowniczych. Błąd na tym etapie prac montażowych może zaowocować uszkodzeniem elementów. Na koniec, dla poprawy stabilności mechanicznej, na spodniej stronie płytki można przykleić 4 gumowe nóżki.

Mavin
mavin@op.pl

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów