Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Miniaturowy zasilacz 3,3 V i 5 V

Miniaturowy zasilacz 3,3 V i 5 V
Pobierz PDF Download icon
Zasilacz znajdzie zastosowanie między innymi w urządzeniach, w których jest niezbędne zasilanie użytych podzespołów dwoma napięciami stałymi, na przykład rdzenia ARM i jego peryferiów, konwerterów TTL/CMOS i innych.

Rysunek 1. Schemat ideowy zasilacza +5 V i 3,3 V

Opisywane urządzenie jest nieskomplikowanym, miniaturowym zasilaczem dostarczającym dwóch napięć: +5 V o maksymalnej obciążalności 3 A oraz +3,3 V o maksymalnej obciążalności 300 mA. Zbudowano go z użyciem dwóch regulatorów napięcia - A8498 oraz TC1107-33.

Schemat zasilacza pokazano na rysunku 1. Układ A8493 jest niedrogim układem przetwornicy impulsowej step down o napięciu wejściowym z zakresu 8...50 V i napięciu wyjściowym ustalonym za pomocą dzielnika rezystancyjnego - tu R3/R2.

Tabela 1. Dobór elementów w zależności od napięcia zasilającego

Maksymalny prąd wyjściowy wynosi 3 A. Wyjście tego układu jest dołączone do wyjścia +5 V zasilacza i zasila regulator liniowy LDO typu TC1107-33 dostarczający na wyjście zasilacza napięcie +3,3 V.

Co ważne, wartość napięcia wejściowego akceptowanego przez A8949 jest zależna od indukcyjności zastosowanego dławika oraz dopuszczalnego napięcia pracy komponentów.

W tabeli 1 umieszczono odpowiednio dobrane komponenty dla napięcia wejściowego 42, 24 lub 12 V. W układ U1 wbudowano moduł "miękkiego" startu - po włączeniu zasilania napięcie wyjściowe osiąga wartość nominalną po upływie 10 ms pod warunkiem, że napięcie wejściowe jest większe niż 6 V.

Rysunek 2. Schemat montażowy zasilacza +5 V i 3,3 V

Jeśli napięcie wejściowe spadnie poniżej 6 V, układ U1 zostanie wyłączony.

Prąd dławika L1 powinien być dobrany odpowiednio do prądu obciążenia, a jego indukcyjność odpowiednio do napięcia wejściowego. Sprawność przetwornicy zbudowanej na układzie U1 wynosi ok. 86% w zależności od prądu obciążenia.

Zasilacz został zmontowany na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Na warstwie górnej umieszczono zasilacz +5 V oparty o A8498, natomiast na warstwie dolnej zasilacz +3,3 V oparty o TC1107. Montaż i uruchomienie należy rozpocząć o warstwy górnej.

Po stwierdzeniu poprawności pracy przetwornicy można przystąpić do zmontowania i uruchomienia zasilacza liniowego na warstwie dolnej, z którym - niejako z definicji - nie powinno być żadnych problemów.

Podczas montażu dławika i diody usprawniającej należy w pierwszej kolejności wlutować dławik, a później diodę D1, ponieważ jej zamontowanie jako pierwszej znacznie utrudni montaż dławika.

W złączach zasilacza dodano jedno opcjonalne wyprowadzenie, które przewidziano do użycia w innym projekcie. Tych pinów można nie montować lub zewrzeć je kawałkiem srebrzanki z masą układu.

AW

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów