Miniaturowy zasilacz 3,3 V i 5 V

Miniaturowy zasilacz 3,3 V i 5 V
Pobierz PDF Download icon
Zasilacz znajdzie zastosowanie między innymi w urządzeniach, w których jest niezbędne zasilanie użytych podzespołów dwoma napięciami stałymi, na przykład rdzenia ARM i jego peryferiów, konwerterów TTL/CMOS i innych.

Rysunek 1. Schemat ideowy zasilacza +5 V i 3,3 V

Opisywane urządzenie jest nieskomplikowanym, miniaturowym zasilaczem dostarczającym dwóch napięć: +5 V o maksymalnej obciążalności 3 A oraz +3,3 V o maksymalnej obciążalności 300 mA. Zbudowano go z użyciem dwóch regulatorów napięcia - A8498 oraz TC1107-33.

Schemat zasilacza pokazano na rysunku 1. Układ A8493 jest niedrogim układem przetwornicy impulsowej step down o napięciu wejściowym z zakresu 8...50 V i napięciu wyjściowym ustalonym za pomocą dzielnika rezystancyjnego - tu R3/R2.

Tabela 1. Dobór elementów w zależności od napięcia zasilającego

Maksymalny prąd wyjściowy wynosi 3 A. Wyjście tego układu jest dołączone do wyjścia +5 V zasilacza i zasila regulator liniowy LDO typu TC1107-33 dostarczający na wyjście zasilacza napięcie +3,3 V.

Co ważne, wartość napięcia wejściowego akceptowanego przez A8949 jest zależna od indukcyjności zastosowanego dławika oraz dopuszczalnego napięcia pracy komponentów.

W tabeli 1 umieszczono odpowiednio dobrane komponenty dla napięcia wejściowego 42, 24 lub 12 V. W układ U1 wbudowano moduł "miękkiego" startu - po włączeniu zasilania napięcie wyjściowe osiąga wartość nominalną po upływie 10 ms pod warunkiem, że napięcie wejściowe jest większe niż 6 V.

Rysunek 2. Schemat montażowy zasilacza +5 V i 3,3 V

Jeśli napięcie wejściowe spadnie poniżej 6 V, układ U1 zostanie wyłączony.

Prąd dławika L1 powinien być dobrany odpowiednio do prądu obciążenia, a jego indukcyjność odpowiednio do napięcia wejściowego. Sprawność przetwornicy zbudowanej na układzie U1 wynosi ok. 86% w zależności od prądu obciążenia.

Zasilacz został zmontowany na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Na warstwie górnej umieszczono zasilacz +5 V oparty o A8498, natomiast na warstwie dolnej zasilacz +3,3 V oparty o TC1107. Montaż i uruchomienie należy rozpocząć o warstwy górnej.

Po stwierdzeniu poprawności pracy przetwornicy można przystąpić do zmontowania i uruchomienia zasilacza liniowego na warstwie dolnej, z którym - niejako z definicji - nie powinno być żadnych problemów.

Podczas montażu dławika i diody usprawniającej należy w pierwszej kolejności wlutować dławik, a później diodę D1, ponieważ jej zamontowanie jako pierwszej znacznie utrudni montaż dławika.

W złączach zasilacza dodano jedno opcjonalne wyprowadzenie, które przewidziano do użycia w innym projekcie. Tych pinów można nie montować lub zewrzeć je kawałkiem srebrzanki z masą układu.

AW

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów