Wzmacniacz do taśm RGB

Wzmacniacz do taśm RGB
Pobierz PDF Download icon
Dynamicznie rozwijająca się dziedzina oświetlenia diodowego sprawia, że potrzebna jest cała gama urządzeń związanych z takimi aplikacjami. Jednym z nich jest opisany tutaj wzmacniacz, który pozwala na zwiększenie wydajności prądowej sterownika.

Rysunek 1. Schemat ideowy wzmacniacza do taśm RGB

Schemat wzmacniacza zaprezentowano na rysunku 1. Urządzenie odznacza się następującymi parametrami:

  • Sterowanie taśm ze wspólną anodą.
  • Zasilanie +12 VDC.
  • Trzy niezależne kanały.
  • Brak inwersji poziomu logicznego między wejściem a wyjściem.
  • Regeneracja zboczy sygnału sterującego.
  • Niewielkie wymiary, pozwalające na zamknięcie w rurce termokurczliwej.

Wzmacniacz jest złożony z trzech identycznych bloków funkcjonalnych, z których każdy zawiera: układ scalony MCP1401, kondensator ceramiczny o pojemności 1 mF, tranzystor MOSFET-N typu IRF7201.

Do sterowania bramką tranzystora mocy zastosowano scalony sterownik, a to z tej przyczyny, że obwód złożony z elementów dyskretnych pełniący tę samą funkcję zajmowałby zdecydowanie więcej miejsca na płytce.

Sterownik zawiera przerzutnik Schmitta, który formuje zbocza sygnału sterującego, co ogranicza straty mocy przy przełączaniu. Wejściem jest bramka tranzystora MOS, dlatego nie stanowi on obciążenia dla układu sterującego. Dodatkową cechą jest inwersja sygnału (MCP1402 to wersja nieodwracająca), co w zestawieniu z faktem, że tranzystor końcowy jest w układzie wspólnego źródła powoduje, iż cały układ nie odwraca fazy.

Rysunek 2. Schemat montażowy wzmacniacza do taśm RGB

Kondensator ceramiczny został umieszczony możliwie blisko wyprowadzeń układu sterującego i jest elementem wymaganym przez producenta. Redukuje tętnienia napięcia zasilającego w momencie przeładowywania pojemności CGS tranzystorów, czyli podczas wystąpienia zbocza.

Tranzystor IRF7201 cechuje się niską rezystancją otwartego kanału RDSon (na poziomie 30 mΩ) oraz dużym ciągłym prądem drenu wynoszącym 5,8 A (przy temperaturze obudowy TC = 70°C). Dostępny jest w obudowie SO-8.

Rysunek 3. Oscylogramy napięć: wejściowego i wyjściowego

Układ został zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej o wymiarach 63 mm×12 mm, której schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Elementy zostały umieszczone po obu stronach płytki. W układzie prototypowym, jako J1 i J2 zostały wlutowane męskie złącza szpilkowe, które umożliwiają wygodne przylutowanie przewodów lub wetknięcie złącz.

Ze względu na szerokość ścieżek, układ w wersji podstawowej, może przenosić prądy do ok. 3 A na kanał. Aby móc zwiększyć jego możliwości, należy pogrubić ścieżki zasilające i prowadzące do J2. Zaleca się, aby, w miarę możliwości, przewód wspólny zasilanej ze wzmacniacza taśmy nie był dołączony do złącza J2, ale bezpośrednio do padu P1.

Moc tracona w układzie jest niewielka - przy przepływie prądu 3 A i zasilaniu napięciem 12 V spadek napięcia wyniósł tylko 120 mV. Ponadto, szybkość narastania zboczy sygnału wejściowego nie ma wpływu na działanie układu, ponieważ jest on w stanie je regenerować.

Prezentuje to rysunek 3, gdzie niebieski przebieg to napięcie wejściowe, a żółty to napięcie na drenie tranzystora wyjściowego. Zmierzony czas narastania to 150 ns, a opadania 9 ns - przy czasie narastania oscyloskopu 6 ns.

Michał Kurzela, EP

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów