Dołączany do USB zasilacz napięcia symetrycznego z układem ADP5071

Dołączany do USB zasilacz napięcia symetrycznego z układem ADP5071
Pobierz PDF Download icon
Nieskomplikowany, beztransformatorowy zasilacz napięcia symetrycznego. Napięcie wejściowe może być dostarczane przez port USB lub ładowarkę telefonu. W zależności od doboru elementów jest możliwe uzyskanie napięcia do ?39 V DC przy obciążalności od kilkudziesięciu do kilkuset mA. Opisywany projekt dostarcza typowego napięcia ?15 V, najczęściej stosowanego przy zasilaniu wzmacniaczy operacyjnych.

Rysunek 1. Schemat ideowy zasilacza napięcia symetrycznego

Schemat ideowy zasilacza pokazano na rysunku 1. Jest on oparty o specjalizowaną układ scalony ADP5071, który zawiera dwie przetwornice - jedną podwyższającą napięcie, a drugą odwracającą jego polaryzację. Umożliwia to nieskomplikowaną układowo realizację zasilacza impulsowego dostarczającego napięcie symetryczne.

Układ ADP5071 ma możliwość zmiany częstotliwości kluczowania za pomocą poziomu na doprowadzeniu SYNCFQ: dla poziomu niskiego f=1,2 MHz, a dla wysokiego f=2,4 MHz. W modelu, dla łatwiejszego doboru dławików, układ pracuje kluczowany mniejszą z częstotliwości.

Wejścia sterujące EN1 i EN2 umożliwiają sterowanie pracą przetwornic. Wejście SEQ umożliwia uzyskanie sekwencji pojawiania się napięć wyjściowych - w modelu nie jest to wykorzystane i napięcia pojawiają się jednocześnie po włączeniu zasilania.

Wejście SLEW umożliwia wybór trybu sterowania przetwornicy pomiędzy wyższą efektywnością dla wyprowadzenie niepodłączonego lub niższym poziomem zakłóceń dla wejścia dołączonego do VREG. Wejście SS umożliwia ustalenie czasu "miękkiego" startu przetwornicy, pozostawienie wejścia niepodłączonego ustawia najkrótszy czas 4ms.

Rysunek 2. Schemat montażowy zasilacza napięcia symetrycznego

Układ zmontowany jest na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Sposób montażu jest typowy i nie wymaga opisywania. Poprawnie zmontowany działa od razu po włączeniu zasilania.

Po zmontowaniu należy jedynie sprawdzić poprawność, wyczyścić płytkę z topnika, a po włączeniu zasilania skontrolować napięcia wyjściowe. W razie konieczności zmiany napięcia zasilającego lub wyjściowego należy posłużyć się informacjami z karty katalogowej układu ADP5071.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów