Schemat ideowy zasilacza pokazano na rysunku 1. Jest on oparty o specjalizowaną układ scalony ADP5071, który zawiera dwie przetwornice - jedną podwyższającą napięcie, a drugą odwracającą jego polaryzację. Umożliwia to nieskomplikowaną układowo realizację zasilacza impulsowego dostarczającego napięcie symetryczne.
Układ ADP5071 ma możliwość zmiany częstotliwości kluczowania za pomocą poziomu na doprowadzeniu SYNCFQ: dla poziomu niskiego f=1,2 MHz, a dla wysokiego f=2,4 MHz. W modelu, dla łatwiejszego doboru dławików, układ pracuje kluczowany mniejszą z częstotliwości.
Wejścia sterujące EN1 i EN2 umożliwiają sterowanie pracą przetwornic. Wejście SEQ umożliwia uzyskanie sekwencji pojawiania się napięć wyjściowych - w modelu nie jest to wykorzystane i napięcia pojawiają się jednocześnie po włączeniu zasilania.
Wejście SLEW umożliwia wybór trybu sterowania przetwornicy pomiędzy wyższą efektywnością dla wyprowadzenie niepodłączonego lub niższym poziomem zakłóceń dla wejścia dołączonego do VREG. Wejście SS umożliwia ustalenie czasu "miękkiego" startu przetwornicy, pozostawienie wejścia niepodłączonego ustawia najkrótszy czas 4ms.
Układ zmontowany jest na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Sposób montażu jest typowy i nie wymaga opisywania. Poprawnie zmontowany działa od razu po włączeniu zasilania.
Po zmontowaniu należy jedynie sprawdzić poprawność, wyczyścić płytkę z topnika, a po włączeniu zasilania skontrolować napięcia wyjściowe. W razie konieczności zmiany napięcia zasilającego lub wyjściowego należy posłużyć się informacjami z karty katalogowej układu ADP5071.
Adam Tatuś, EP