Wzmacniacz słuchawkowy z AD8532

Wzmacniacz słuchawkowy z AD8532
Pobierz PDF Download icon
Niewielki wzmacniacz słuchawkowy o wysokiej jakości, umożliwiający współpracę ze słuchawkami o niskiej impedancji 32...100 Ω. Idealny w roli uzupełnienia zestawu audio.

Rysunek 1 Schemat ideowy wzmacniacza słuchawkowego

Wzmacniacz podzielono na dwa bloki:

  • Wzmacniacz słuchawkowy z niskoszumnym, niskonapięciowym wzmacniaczem operacyjnym AD8532 o obciążalności podwyższonej do 250 mA.
  • Niskoszumny zasilacz oparty ze stabilizatorem ADP7104.

Schemat ideowy wzmacniacza słuchawkowego z zasilaczem pokazano na rysunku 1. Sygnał wejściowy z gniazda IN jest doprowadzony do podwójnego, stereofonicznego potencjometru głośności. Ze względu na wymaganą dobrą współbieżność kanałów, zastosowano potencjometr ALPS typu RK27.

Sygnał o regulowanym poziomie jest doprowadzony przez kondensatory sprzęgające C4...C7 do wejść wzmacniacza U2 pracującego w konfiguracji wtórnika. Rezystory R1...R6 polaryzują wejścia nieodwracające potencjałem połowy napięcia zasilającego.

Rysunek 2. Schemat montażowy wzmacniacza słuchawkowego

Kondensatory CE4 i CE5 dodatkowo filtrują napięcie polaryzacji. Poprzez kondensatory sprzęgające sygnał wyjściowy jest doprowadzony do gniazda słuchwek PHO typu JACK6.3. Rezystory R12 i R13 oraz kondensatory C8 i C9 kompensują indukcyjny charakter obciążenia.

Obniżone poprzez transformator toroidalny do 7...8 VAC napięcie jest prostowane w szybkim prostowniku D1...D4, filtrowane i stabilizowane niskoszumnym stabilizatorem U1 typu ADP7104 o ustalonym na +5 V napięciu wyjściowym. Dioda świecąca LD1 sygnalizuje załączenie napięcia zasilania.

Wzmacniacz zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na poprawne przylutowanie pada termicznego U1. Układ nie wymaga uruchamiania, a zmontowany ze sprawdzonych elementów działa po włączeniu zasilania.

Ze względu na niskie poziomy sygnałów do okablowania wejścia należy użyć przewodu ekranowanego oraz zachować możliwie duży odstęp pomiędzy transformatorem zasilającym, a płytką wzmacniacza.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów