Termometr z interfejsem Bluetooth

Termometr z interfejsem Bluetooth
Pobierz PDF Download icon
Opisywany termometr umożliwia 2-punktowy, bezprzewodowy pomiar temperatury w zakresie -55...+125°C. Wynik jej pomiaru może być transmitowany do komputera PC, smartfonu lub tabletu dzięki wbudowanemu interfejsowi Bluetooth.

Rysunek 1. Schemat ideowy termometru z interfejsem Bluetooth

Schemat układu pokazano na rysunku 1. Istotnymi elementami urządzenia są: moduł Bluetooth typu BTM222, stabilizator napięcia LM1117-3.3 i mikrokontroler LPC811. Zastosowanie tego małego, 32-bitowego układu miało na celu pokazanie, że Cortex-y nadają się nie tylko do skomplikowanych aplikacji, ale także do łatwych zadań.

Jeśli dodam, że producent oferuje darmowe środowisko LPCXpresso, możliwość programowania bez specjalistycznego JTAG'a tylko za pomocą konwertera na bazie FT232 i przystępną cenę, to LPC staje się ciekawą alternatywą dla AVR. Najistotniejszego komponentu nie widać na schemacie - jest nim program zawarty w pamięci mikrokontrolera.

Najważniejsze zadania, które wykonuje program, to odczyt danych z czujników temperatury i przesłanie wyników do modułu Bluetooth. Zadania te wykonywane są co ok. 2 sekundy i towarzyszy im krótkie mignięcie diody LED.

W najbliższym czasie zostanie ukończona i opisana dedykowana aplikacja do komunikacji z urządzeniem. W planach jest także wersja na urządzenia mobilne. Jeśli ktoś nie chce czekać, polecam napisanie takiej aplikacji samemu, pomocny będzie kurs tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne prowadzony w EP, zwłaszcza ostatnie lekcje.

Schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Termometr zawiera niewiele elementów, ale są to elementy do montażu powierzchniowego, o małym rastrze wyprowadzeń i dlatego wymagane są odpowiednie narzędzia i doświadczenie.

Po zmontowaniu i umyciu płytki należy do złącz CON2 i CON3 dołączyć czujniki temperatury typu DS18B20 zgodnie z oznaczeniami: G - masa (pin 1 czujnika), T1, T2 - sygnał, interfejs 1-wire (pin 2 czujnika), V - zasilanie (pin 3 czujnika). Czujniki można dołączyć za pomocą przewodu o długości do kilkunastu metrów. Doskonale do tego celu nadaje się to tego skrętka komputerowa.

Do punktu ANT należy dolutować krótki odcinek przewodu, który będzie pełnił rolę anteny. Teraz można zasilić układ z zasilacza o napięciu z przedziału 5...15 V lub z ładowarki USB z wtykiem mikro USB. Jeśli dioda LED mignie 3 razy to znaczy, że układ uruchomił się prawidłowo.

Rysunek 2. Schemat montażowy termometru z interfejsem Bluetooth

Aby odczytać wartości temperatur, należy najpierw "sparować" układ z komputerem. Procedurę rozpoczynamy naciskając przycisk SW1 - dioda LED zacznie wtedy szybko migać. W komputerze, w opcjach Bluetooth klikamy na "Dodaj urządzenie".

Po chwili w oknie odnalezionych urządzeń pojawi się "Serial adapter", który wybieramy. Postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Gdy pojawi się prośba o podanie kodu PIN, wpisujemy "1234". Po zakończeniu modułowi zostaną przydzielone dwa porty COM, których numery należy zapamiętać.

Teraz za pomocą dowolnego programu typu terminal łączymy się z modułem wybierając jeden z portów i ustawiając parametry komunikacja na 19200, n, 8, 1. W oknie odbiorczym co ok 2 sekundy wyświetli się nam ramka z odczytami temperatur o treści "T1= 25,3*C; T2=26,2*C;"

KS

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów