Schemat ideowy sygnalizatora pokazano na rysunku 1. Jego pracą steruje mikrokontroler ATtiny13, a jako źródło sygnału dźwiękowego zastosowano przetwornik piezoelektryczny z wbudowanym generatorem. Napięcie wejściowe powinno zawierać się w granicach 7...15 VDC. Jest ono doprowadzone do stabilizatora IC1 (78L05). Kondensatory C1...C3 pełnią rolę filtra zasilania.
Do wyboru sposobu sygnalizacji dźwiękowej służy zworka JP1. Jumper ustawiony w pozycji 1-2 sprawi, że jednorazowo po włączeniu zasilania zostanie wygenerowany przerywany sygnał dźwiękowy. Kolejne uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej nastąpi dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu napięcia zasilającego. Zworka założona w pozycji 2-3 przełączy układ w tryb pracy cyklicznej. W tym trybie co 3 sekundy będzie generowany przerywany sygnał dźwiękowy aż do wyłączenia napięcia zasilającego.
Schemat montażowy sygnalizatora pokazano na rysunku 2. Montaż układu jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów, ale należy poświęcić mu nieco uwagi, ponieważ podzespoły są montowane po obu stronach płytki. Układ zmontowany ze sprawnych elementów i zastosowaniem zaprogramowanego mikrokontrolera działa od razu po włączeniu.
EB