Sygnalizator akustyczny

Sygnalizator akustyczny
Pobierz PDF Download icon
Układ sygnalizatora akustycznego, który po dołączeniu do napięcia zasilania generuje sygnał dźwiękowy. Może to być krótka, pojedyncza sekwencja dźwiękowa albo cykliczne jej powtarzanie aż do momentu wyłączenia zasilania. Urządzenie doskonale sprawdzi się jako następca popularnych buzerów sygnalizując krótkotrwałym sygnałem dźwiękowym zaistnienie jakiegoś zdarzenia.

Schemat ideowy sygnalizatora pokazano na rysunku 1. Jego pracą steruje mikrokontroler ATtiny13, a jako źródło sygnału dźwiękowego zastosowano przetwornik piezoelektryczny z wbudowanym generatorem. Napięcie wejściowe powinno zawierać się w granicach 7...15 VDC. Jest ono doprowadzone do stabilizatora IC1 (78L05). Kondensatory C1...C3 pełnią rolę filtra zasilania.

Do wyboru sposobu sygnalizacji dźwiękowej służy zworka JP1. Jumper ustawiony w pozycji 1-2 sprawi, że jednorazowo po włączeniu zasilania zostanie wygenerowany przerywany sygnał dźwiękowy. Kolejne uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej nastąpi dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu napięcia zasilającego. Zworka założona w pozycji 2-3 przełączy układ w tryb pracy cyklicznej. W tym trybie co 3 sekundy będzie generowany przerywany sygnał dźwiękowy aż do wyłączenia napięcia zasilającego.

Rysunek 1. Schemat ideowy sygnalizatora akustycznego

Rysunek 2. Schemat montażowy sygnalizatora akustycznego

Schemat montażowy sygnalizatora pokazano na rysunku 2. Montaż układu jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów, ale należy poświęcić mu nieco uwagi, ponieważ podzespoły są montowane po obu stronach płytki. Układ zmontowany ze sprawnych elementów i zastosowaniem zaprogramowanego mikrokontrolera działa od razu po włączeniu.

EB

Artykuł ukazał się w
Sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów