Sygnalizator akustyczny

Sygnalizator akustyczny
Pobierz PDF Download icon
Układ sygnalizatora akustycznego, który po dołączeniu do napięcia zasilania generuje sygnał dźwiękowy. Może to być krótka, pojedyncza sekwencja dźwiękowa albo cykliczne jej powtarzanie aż do momentu wyłączenia zasilania. Urządzenie doskonale sprawdzi się jako następca popularnych buzerów sygnalizując krótkotrwałym sygnałem dźwiękowym zaistnienie jakiegoś zdarzenia.

Schemat ideowy sygnalizatora pokazano na rysunku 1. Jego pracą steruje mikrokontroler ATtiny13, a jako źródło sygnału dźwiękowego zastosowano przetwornik piezoelektryczny z wbudowanym generatorem. Napięcie wejściowe powinno zawierać się w granicach 7...15 VDC. Jest ono doprowadzone do stabilizatora IC1 (78L05). Kondensatory C1...C3 pełnią rolę filtra zasilania.

Do wyboru sposobu sygnalizacji dźwiękowej służy zworka JP1. Jumper ustawiony w pozycji 1-2 sprawi, że jednorazowo po włączeniu zasilania zostanie wygenerowany przerywany sygnał dźwiękowy. Kolejne uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej nastąpi dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu napięcia zasilającego. Zworka założona w pozycji 2-3 przełączy układ w tryb pracy cyklicznej. W tym trybie co 3 sekundy będzie generowany przerywany sygnał dźwiękowy aż do wyłączenia napięcia zasilającego.

Rysunek 1. Schemat ideowy sygnalizatora akustycznego

Rysunek 2. Schemat montażowy sygnalizatora akustycznego

Schemat montażowy sygnalizatora pokazano na rysunku 2. Montaż układu jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów, ale należy poświęcić mu nieco uwagi, ponieważ podzespoły są montowane po obu stronach płytki. Układ zmontowany ze sprawnych elementów i zastosowaniem zaprogramowanego mikrokontrolera działa od razu po włączeniu.

EB

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
sierpień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe