Zasilacz modułowy

Zasilacz modułowy
Pobierz PDF Download icon
Przedstawiony układ może również być pomocny konstruktorom, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielne opracowanie zasilacza i gotowi są zastosować moduł zasilający, który będzie wchodził w skład ich urządzenia. Zaletą proponowanego rozwiązania jest możliwość umieszczenia na płytce drukowanej transformatora o mocy z przedziału 1,5...8 VA.

Rysunek 1. Schemat ideowy zasilacza modułowego

Schemat ideowy zasilacza pokazano na rysunku 1. Jest to typowa aplikacja stabilizatora liniowego typu 78xx, która nie wymaga szczegółowego objaśniania. Napięcie z transformatora jest prostowane przez mostek Graetza, następnie filtrowane (C1, C3) i stabilizowane (US1, C2, C4).

Kondensatory C3 i C4 służą do zwierania wysokoczęstotliwościowych zakłóceń i są standardem w aplikacjach stabilizatorów. Filtr pojemnościowy przed stabilizatorem został dobrany "na wyrost", ponieważ istniejąca wśród konstruktorów urządzeń elektronicznych reguła, mówi, iż na każdy 1 A prądu obciążenia należy stosować kondensator o pojemności, co najmniej 1000 mF.

Rysunek 2. Schemat montażowy zasilacza modułowego

Dioda LED sygnalizuje pracę zasilacza. Jako elementy zabezpieczające po stronie pierwotnej transformatora włączono bezpiecznik i warystor. Gdy napięcie przekroczy znamionowe warystora, płynie przez niego duży prąd powodujący przejęcie energii impulsu i przepalenie bezpiecznika, co jest równoznaczne z wyłączeniem urządzenia i zabezpiecza przez ewentualnym uszkodzeniem.

W zależności od potrzeb należy zastosować transformator o odpowiedniej mocy i napięciu wtórnym oraz stabilizator o potrzebnym napięciu nominalnym.

Rysunek 3. Rozmieszczenie złącz zasilacza

W układzie można wykorzystać dowolny stabilizator z rodziny 78XX w obudowie TO220. Napięcie po stronie wtórnej transformatora TS1 należy dobierać tak, aby było, co najmniej równe pożądanemu poziomowi napięcia wyjściowego zasilacza. W przypadku wydajności prądowej zasada jest taka, aby maksymalna wydajność prądowa była przynajmniej 1,5 raza większa od zakładanego obciążenia. Takie rozwiązanie zapobiegnie ewentualnemu przegrzaniu i nieodwracalnemu uszkodzeniu transformatora.

Projekt płytki PCB przewiduje montaż transformatorów z serii TS2/XX np. TS2/14, TS2/15 oraz zalewanych do druku o mocach od 1,5...8 VA. Schemat montażowy zasilacza pokazano na rysunku 2. Całość zmontowano na jednostronnej płytce drukowanej o wymiarach 46 mm×85 mm.

Montaż jest łatwy i nie wymaga opisywania. Zalecamy jedynie, aby jako ostatni zamontować transformator. Jeżeli będzie to transformator z serii TS2/XX, trzeba wlutować w płytkę zworę "Z", która znajduje się bezpośrednio pod nim. Na rysunku 3 pokazano rozmieszczenie złącz zasilacza oraz jak poprawnie dołączyć układ do sieci elektrycznej oraz odbiornika. Płytkę przystosowano do montażu w obudowie modułowej Z-107 (3S), która jest przeznaczona do montażu na szynie TH-35.

Mavin
mavin@op.pl

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
lipiec 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje październik 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów