Miniaturowy sterownik taśmy LED AVT

Miniaturowy sterownik taśmy LED AVT
Pobierz PDF Download icon
W ostatnich latach popularność oświetlenia diodowego bardzo wzrosła, głównie z powodu spadku cen diod LED i unikatowych możliwości aranżacji oświetlenia. Prezentowany sterownik jest łatwy do wykonania i umożliwia wykonanie atrakcyjnego oświetlenia.

Rysunek 1. Schemat ideowy sterownika diod świecących

Schemat ideowy układu widnieje na rysunku 1. Napięcie z zasilacza podawane jest na zaciski P1 i P2. Stabilizator US1 dostarcza napięcia 5V dla mikrokontrolera ATtiny25. Dioda D1 zabezpiecza układ stabilizatora przed zniszczeniem w razie odwrotnego podłączenia zasilania.

Przycisk S1 służy do wyboru programu. Tranzystor T1, sterowany bezpośrednio z wyjścia mikrokontrolera, steruje taśmą LED dołączoną do zacisków P3 i P4. Rezystor R3 rozładowuje bramkę tranzystora w sytuacji, gdy mikrokontroler nie jest uruchomiony (np. dioda D1 została zatkana nieprawidłowo podłączonym zasilaniem). Diody zasilane są przebiegiem o zmiennym wypełnieniu (PWM).

Tabela 1. Opis funkcji sterownika

Sterownik ma 10 różnych programów oraz możliwość wyłączenia taśmy. Wybrana opcja jest zapamiętywana w pamięci nieulotnej EEPROM mikrokontrolera i odczytywana po włączeniu zasilania. Opcje przewijane są w zamkniętej pętli przyciskając klawisz S1 - ich opis umieszczono w tabeli 1.

Oznaczenie "50-100%" informuje, że w momencie największego ściemnienia, diody świecą ok. dwukrotnie ciemniej w odniesieniu do pełnej jasności. Dzięki temu, w oświetlanym pomieszczeniu nie zapada całkowity mrok.

Układ został zmontowany na dwustronnej płytce drukowanej o wymiarach 63x8 mm, której wzór ścieżek znajduje się na rysunku 2.

Rysunek 2. Schemat montażowy sterownika diod świecących

Do poprawnego działania potrzebny jest mikrokontroler z wgranym do pamięci programem oraz wyzerowanym bitem zabezpieczającym CKDIV8 - domyślnie, przez producenta, jest on ustawiony. Po takiej operacji, układ może rozpocząć pracę - potrzebne jest zasilanie napięciem stałym o wartości takiej, do jakiej przystosowane są sterowane listwy diodowe.

Rysunek 3. Schemat blokowy sposobu włączenia sterownika między zasilacz a taśmy

Maksymalny prąd pobierany przez taśmy nie może przekraczać 2 A. Schemat blokowy sposobu włączenia sterownika między zasilacz a taśmy pokazano na rysunku 3. Po poprawnym podłączeniu i sprawdzeniu, płytkę sterownika można zabezpieczyć w rurce termokurczliwej - nie przeszkadza to w obsłudze przycisku.

Michał Kurzela, EP

Artykuł ukazał się w
Luty 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów