Miniaturowy sterownik taśmy LED AVT

Miniaturowy sterownik taśmy LED AVT
Pobierz PDF Download icon
W ostatnich latach popularność oświetlenia diodowego bardzo wzrosła, głównie z powodu spadku cen diod LED i unikatowych możliwości aranżacji oświetlenia. Prezentowany sterownik jest łatwy do wykonania i umożliwia wykonanie atrakcyjnego oświetlenia.

Rysunek 1. Schemat ideowy sterownika diod świecących

Schemat ideowy układu widnieje na rysunku 1. Napięcie z zasilacza podawane jest na zaciski P1 i P2. Stabilizator US1 dostarcza napięcia 5V dla mikrokontrolera ATtiny25. Dioda D1 zabezpiecza układ stabilizatora przed zniszczeniem w razie odwrotnego podłączenia zasilania.

Przycisk S1 służy do wyboru programu. Tranzystor T1, sterowany bezpośrednio z wyjścia mikrokontrolera, steruje taśmą LED dołączoną do zacisków P3 i P4. Rezystor R3 rozładowuje bramkę tranzystora w sytuacji, gdy mikrokontroler nie jest uruchomiony (np. dioda D1 została zatkana nieprawidłowo podłączonym zasilaniem). Diody zasilane są przebiegiem o zmiennym wypełnieniu (PWM).

Tabela 1. Opis funkcji sterownika

Sterownik ma 10 różnych programów oraz możliwość wyłączenia taśmy. Wybrana opcja jest zapamiętywana w pamięci nieulotnej EEPROM mikrokontrolera i odczytywana po włączeniu zasilania. Opcje przewijane są w zamkniętej pętli przyciskając klawisz S1 - ich opis umieszczono w tabeli 1.

Oznaczenie "50-100%" informuje, że w momencie największego ściemnienia, diody świecą ok. dwukrotnie ciemniej w odniesieniu do pełnej jasności. Dzięki temu, w oświetlanym pomieszczeniu nie zapada całkowity mrok.

Układ został zmontowany na dwustronnej płytce drukowanej o wymiarach 63x8 mm, której wzór ścieżek znajduje się na rysunku 2.

Rysunek 2. Schemat montażowy sterownika diod świecących

Do poprawnego działania potrzebny jest mikrokontroler z wgranym do pamięci programem oraz wyzerowanym bitem zabezpieczającym CKDIV8 - domyślnie, przez producenta, jest on ustawiony. Po takiej operacji, układ może rozpocząć pracę - potrzebne jest zasilanie napięciem stałym o wartości takiej, do jakiej przystosowane są sterowane listwy diodowe.

Rysunek 3. Schemat blokowy sposobu włączenia sterownika między zasilacz a taśmy

Maksymalny prąd pobierany przez taśmy nie może przekraczać 2 A. Schemat blokowy sposobu włączenia sterownika między zasilacz a taśmy pokazano na rysunku 3. Po poprawnym podłączeniu i sprawdzeniu, płytkę sterownika można zabezpieczyć w rurce termokurczliwej - nie przeszkadza to w obsłudze przycisku.

Michał Kurzela, EP

Artykuł ukazał się w
Luty 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów