Moduł oparty jest na popularnym układzie LM4766 uzupełnionym zasilaczem symetrycznym. Zmontowana płytka jest gotowym blokiem funkcjonalnym systemu audio. Schemat układu przedstawiony jest na rysunku 1. Układy U1 (LM4766) pracują w konfiguracji nieodwracającej.
Sygnał wejściowy z gniazda IN, poprzez kondensatory separujące C5 i C6 jest doprowadzony do wejścia wzmacniacza. Rezystory R3, R5, R4 i R6 zamykają pętlę sprzężenia zwrotnego i ustalają wzmocnienie końcówki (czułość dla 20 W/8 V to ok. 1 Vrms). Obwody RC (R1/C1 i R2/C2) zapewniają stabilność wzmacniacza dla obciążeń indukcyjnych.
Zasilanie układu jest symetryczne i niestabilizowane, otrzymywane z prostownika BR1 oraz filtru CE3, CE4. Układ, w zależności od mocy wyjściowej, jest zasilany z transformatora 2×15...22 VAC i odpowiedniej wydajności prądowej.
Układ jest uzupełniony o obwód zewnętrznego wyciszania. Ze względu na odniesienie go do ujemnego bieguna zasilania VEE, co nie jest zbyt wygodne przy sterowaniu zewnętrznym, układ uzupełniono o transoptor IS. Zwarcie wyprowadzeń gniazda ON, aktywuje wzmacniacz.
Układ może być sterowany przekaźnikiem lub wyjściem typu OC, akceptującym napięcie do 35 V w stanie otwartym. Jeżeli nie ma potrzeby zdalnego wyciszania wzmacniacza, można pominąć elementy D1, R10, R11, IS, ON i zewrzeć wyprowadzenia 3-4 IS.
Wzmacniacz zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej. Rozmieszczenie elementów przedstawia rysunek 2.
Montaż jest typowy i nie wymaga opisu. Ze względu na wydzielaną moc, U1 wymaga montażu na radiatorze o odpowiedniej powierzchni. Ze względu na połączenie wkładki radiatorowej z zasilaniem, należy zastosować podkładkę izolacyjną oraz oczywiście pastę termoprzewodzącą. Oczywiście możliwe jest zastosowanie wersji izolowanej LM4766TF i pominiecie podkładki izolacjnej.
Sposób włączenia wzmacniacza pokazano na rysunku 3. Możliwe jest także wykorzystanie wzmacniacza w wersji mostkowej, w tym celu do wejścia należy doprowadzić sygnały o przeciwnych fazach, a głośnik podłączyć do wyprowadzeń 1, wyjść OA,OB. Umożliwia to zastosowanie wzmacniacza np. w systemie 2.1 do zasilania głośnika niskotonowego i realizację toru wzmocnienia na identycznych wzmacniaczach kanałowych.
Miłego odsłuchu...
Adam Tatuś, EP