Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Układy FPGA i SoC ze zmiennoprzecinkowym blokiem DSP zgodnym z IEEE 754

Układy FPGA i SoC ze zmiennoprzecinkowym blokiem DSP zgodnym z IEEE 754
Altera wprowadza do oferty pierwsze na rynku układy FPGA i SoC wyposażone w jednostki DSP kompatybilne ze standardem zapisu zmiennoprzecinkowego IEEE 754.

Są one implementowane w układach FPGA i SoC rodziny Arria 10, produkowanych w procesie 20 nm oraz rodziny Stratix 10, produkowanych w procesie 14 nm.

Zmiennoprzecinkowe bloki DSP pojedynczej precyzji z układów Arria 10 i Stratix 10 bazują na opracowanej przez firmę Altera, innowacyjnej architekturze DSP o zmiennej precyzji. W odróżnieniu od tradycyjnego podejścia do realizacji obliczeń zmiennoprzecinkowych, bazującego na stałoprzecinkowych multiplikatorach i logice FPGA, zmiennoprzecinkowe bloki DSP firmy Altera praktycznie nie wymagają współpracy z obwodami logicznymi wykorzystywanymi podczas obliczeń zmiennoprzecinkowych w starszych układach FPGA.

Pozwalają na uzyskanie mocy obliczeniowej do 1,5 TeraFLOPs w przypadku układów rodziny Arria 10 oraz do 10 TeraFLOPs w przypadku rodziny Stratix 10. Mogą znaleźć zastosowanie m.in. w radarach, badaniach naukowych i medycznych systemach obrazowania. Zapewniają kompatybilność z wcześniejszymi projektami.

Dzięki możliwości translacji projektu bezpośrednio do architektury zmiennoprzecinkowej, projektanci mogą obecnie skrócić o wiele miesięcy cykl projektowania i weryfikacji w porównaniu z wcześniejszymi metodami konwertowania projektu do architektury stałoprzecinkowej.

Układy FPGA i SoC rodziny Arria 10 projektowane w technologii 20 nm charakteryzują się największą obecnie gęstością logiczną w przeliczeniu na powierzchnię chipa. Mogą zawierać nawet do 1,15 miliona elementów logicznych. Zapewniają większą o 15% moc obliczeniową od najszybszych obecnie układów FGPA klasy high-end produkowanych w procesie 28 nm oraz większą do 40% od wcześniejszych 28-nanometrowych układów rodziny Arria 10.

Są jedynymi obecnie układami FPGA z wbudowanymi zmiennoprzecinkowymi blokami DSP oraz jedynymi układami SoC 20 nm z wbudowanym mikrokontrolerem ARM Cortex-A9. Zapewniają przepustowość do 28,3 Gbps. Obsługują standardy pamięci nowych generacji, m.in. DDR4 2666 Mbps i Hybrid Memory Cube.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów