Sterownik tranzystorów MOSFET w układzie półmostkowym

Sterownik tranzystorów MOSFET w układzie półmostkowym
MIC4605 jest sterownikiem kontrolującym pracę dwóch tranzystorów MOSFET połączonych w układzie półmostkowym, zaprojektowanym do zastosowania w układach napędowych i wysokonapięciowych regulatorach step-down.

Zawiera układ adaptacyjnej kontroli czasu martwego i zabezpieczenie Shoot-Through. Pracuje z napięciem zasilania od 5,5 do 16 V, natomiast może być stosowany w aplikacjach, w których napięcie na drenie tranzystora high-side może osiągnąć 85 V.

Układ adaptacyjnej kontroli czasu martwego aktywnie monitoruje pracę mostka wyjściowego, zapewniając minimalny czas pomiędzy przełączeniami tranzystorów high-side i low-side. Ma to na celu uzyskanie maksymalnej sprawności układu sterowania oraz eliminuje potrzebę kontroli czasu martwego przez użytkownika. Z kolei zabezpieczenie Shoot-Through zapobiega sytuacji, w której oba tranzystory wyjściowe mogłyby równocześnie znajdować się w stanie przewodzenia, co groziłoby ich uszkodzeniem.

W przypadku obciążenia o pojemności 1 nF, czas propagacji MIC4605 jest równy 35 ns, a czasy narastania/opadania napięcia wyjściowego wynoszą po 20 ns. Układ jest produkowany w dwóch typach obudów, SOIC-8 i TDFN-10 i w dwóch wersjach: MIC4605-1 z wejściami TTL do niezależnego sterowania bramek tranzystorów high-side i low-side oraz MIC4605-2 z pojedynczym wejściem PWM sterującym równocześnie bramkami obu tranzystorów. Cena hurtowa wersji w obudowie SOIC-8 wynosi 0,55 USD przy zamówieniu 1000 stuk.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów