Uniwersalny układ pomiarowy akumulatora

Uniwersalny układ pomiarowy akumulatora
Układ scalony LTC2943 to uniwersalny układ pomiarowy parametrów akumulatora (również składającego się z wielu cel) realizujący pomiar napięcia, prądu i temperatury z rozdzielczością 14-bitową i dokładnością 1%.

Ponadto, zawiera układ całkujący (coulomb counter) przechowujący informacje o bieżącym stanie naładowania akumulatora. Dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego od 3,6 do 20 V, układ może współpracować z jednym lub wieloma ogniwami o rożnym składzie chemicznym i nie wymaga stosowania przesuwników poziomu napięcia, co zmniejsza pobór mocy i zwiększa dokładność pomiaru.

LTC2943 jest polecany szczególnie do zastosowania w urządzeniach korzystających z wieloogniwowych źródeł zasilania, np. w elektronarzędziach i przenośnej aparaturze medycznej. Prąd akumulatora jest tu mierzony pośrednio poprzez pomiar spadku napięcia na zewnętrznym rezystorze wzorcowym. Układ ma interfejs I2C/SMBus do komunikacji z systemem nadrzędnym.

Za jego pośrednictwem użytkownik może ustalić dolne i górne poziomy progowe wszystkich mierzonych parametrów, których osiągnięcie powoduje wygenerowanie ostrzeżenia w postaci alertu na szynie SMBus lub ustawienia flagi w wewnętrznym rejestrze. LTC2943 jest oferowany w wykonaniu na komercyjny i przemysłowy zakres temperatur, w obudowie DFN-8. Ceny hurtowe zaczynają się od 2,35 USD przy zamówieniu 1000 sztuk.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów