Uniwersalny układ pomiarowy akumulatora

Uniwersalny układ pomiarowy akumulatora
Układ scalony LTC2943 to uniwersalny układ pomiarowy parametrów akumulatora (również składającego się z wielu cel) realizujący pomiar napięcia, prądu i temperatury z rozdzielczością 14-bitową i dokładnością 1%.

Ponadto, zawiera układ całkujący (coulomb counter) przechowujący informacje o bieżącym stanie naładowania akumulatora. Dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego od 3,6 do 20 V, układ może współpracować z jednym lub wieloma ogniwami o rożnym składzie chemicznym i nie wymaga stosowania przesuwników poziomu napięcia, co zmniejsza pobór mocy i zwiększa dokładność pomiaru.

LTC2943 jest polecany szczególnie do zastosowania w urządzeniach korzystających z wieloogniwowych źródeł zasilania, np. w elektronarzędziach i przenośnej aparaturze medycznej. Prąd akumulatora jest tu mierzony pośrednio poprzez pomiar spadku napięcia na zewnętrznym rezystorze wzorcowym. Układ ma interfejs I2C/SMBus do komunikacji z systemem nadrzędnym.

Za jego pośrednictwem użytkownik może ustalić dolne i górne poziomy progowe wszystkich mierzonych parametrów, których osiągnięcie powoduje wygenerowanie ostrzeżenia w postaci alertu na szynie SMBus lub ustawienia flagi w wewnętrznym rejestrze. LTC2943 jest oferowany w wykonaniu na komercyjny i przemysłowy zakres temperatur, w obudowie DFN-8. Ceny hurtowe zaczynają się od 2,35 USD przy zamówieniu 1000 sztuk.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów