Nowa przetwornica do energy harvesting

Nowa przetwornica do energy harvesting
Układ scalony bq25570 to kolejny w ofercie Texas Instruments układ zarządzający zasilaniem przeznaczony do energy harvesting.

Zaprojektowano go do zastosowania z generatorami o bardzo małej wydajności, dostarczających moc rzędu mikro- i miliwatów, takimi jak ogniwa fotowoltaiczne, generatory termoelektryczne (TEG) lub piezoelektryczne. Budowa bq25570 opiera się na dwóch przetwornicach DC/DC typu Boost i Buck.

Przetwornica Boost pobiera energię z wejściowego źródła DC i pracuje już przy mocy wejściowej na poziomie mikrowatów. Minimalne napięcie wejściowe niezbędne do rozpoczęcia pracy wynosi 330 mV. Po uruchomieniu przetwornica może pracować nawet przy napięciu wejściowym rzędu 100 mV. Pobór prądu w stanie spoczynkowym wynosi typowo 490 nA.

Z przetwornicą DC/DC współpracuje programowalna sieć próbkująca punkt poboru maksymalnej mocy, której zadaniem jest ustalenie parametrów pracy zapewniających maksymalny transfer energii (MPP – Maximum Power Point). Przykładowo, dla ogniw słonecznych punkt MPP występuje przy napięciu pracy wynoszącym 80% napięcia na rozwartym ogniwie. Zadaniem przetwornicy Buck jest zapewnienie dużej sprawności energetycznej – sięgającej nawet 98% - w szerokim zakresie prądu wyjściowego od 10 A do około 110 mA.

Przetwornica bq25570 generuje napięcie wyjściowe z zakresu od 1,3 do 5 V. Ma zabezpieczenie chroniące zewnętrzny element magazynujący energię (superkondensator, kondensator lub akumulator Li-Ion) przed zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem oraz wyjście sygnalizacyjne Battery Good. Układ jest dostępny w 20-wyprowadzeniowej obudowie QFN o wymiarach 3,5 mm×3,5 mm.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów