Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Za SoCratesem: w poszukiwaniu inżynierskiej prawdy

Za SoCratesem: w poszukiwaniu inżynierskiej prawdy
Firma EBV wprowadziła na rynek nowoczesny komputer o nazwie SoCrates, bazujący na układzie System-on-Chip z rodziny Cyclone V SoC. Charakteryzuje się on niezwykle nowatorską architekturą łączącą w sobie szybki, dwurdzeniowy procesor z rdzeniem Cortex-A9 oraz zaawansowaną matrycę FPGA, której struktura logiczna wywodzi się z najlepszych rozwiązań znanych z klasycznych FPGA z serii Cyclone.

Na początku zwrócimy uwagę Czytelników na fakt, że firma Altera wprowadziła do produkcji 6 podrodzin tworzących rodzinę Cyclone V, z których trzy są klasycznymi układami FPGA, pozostałe trzy należą do rodziny układów SoC. Najpoważniejszą różnicą pomiędzy klasycznymi układami FPGA i SoC jest wyposażenie tych drugich w "twardy" (czyli wykonany w krzemie, bez możliwości rekonfiguracji), dwurdzeniowy procesor z rdzeniami Cortex-A9.

Poszczególne podrodziny różnią się między sobą także wyposażeniem w szybkie transceivery komunikacyjne (przystosowane do budowy szybkich, szeregowych interfejsów komunikacyjnych):

- w ramach klasycznych rodzin FPGA:

  • Cyclone V E - układy o zminimalizowanej cenie i poborze mocy, przeznaczone do stosowania w standardowych aplikacjach DSP i logicznych,
  • Cyclone V GX - układy wyposażone w transceivery komunikacyjne (do 12 kanałów) przystosowane do transmisji danych z prędkością do 3,125 Gb/s,
  • Cyclone V GT - układy wyposażone w transceivery komunikacyjne (do 12 kanałów) przystosowane do transmisji danych z prędkością do 6,144 Gb/s.

- w ramach rodzin SoC:

  • Cyclone V SE - układy z wbudowanymi jednym (przedostatnia litera w symbolu oznaczenia typu to "S") lub dwoma rdzeniami Cortex-A9, charakteryzujące się relatywnie niską ceną i poborem mocy, przeznaczone do stosowania w aplikacjach embedded, DSP i logicznych,
  • Cyclone V SX - układy z wbudowanymi dwoma rdzeniami Cortex-A9, wyposażone w transceivery komunikacyjne (do 9 kanałów) przystosowane do transmisji danych z prędkością do 3,125 Gb/s,
  • Cyclone V ST - układy z wbudowanymi dwoma rdzeniami Cortex-A9, wyposażone w transceivery komunikacyjne (do 9 kanałów) przystosowane do transmisji danych z prędkością do 5 Gb/s.

Oprócz standardowych, konfigurowalnych zasobów logicznych (LE - Logic Elements) oraz unowocześnionych bloków logicznych ALE (Adaptive Logic Module), układy Cyclone V są wyposażone w konfigurowalne zasoby specjalizowane w postaci bloków DSP, multiplikatorów, zespołów konfigurowalnych pamięci SDRAM (32-bitowe DDR2/DDR3, do 400 MHz), a także syntezerów sygnałów zegarowych bazujących na PLL. Niektóre typy prezentowanych układów producent wyposażył także w "twarde" interfejsy pamięci, a także interfejsy PCIe, konfigurowalne interfejsy I/O przystosowane do pracy z sygnałami LVDS.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów