Precyzyjne czujniki ciśnienia bezwzględnego MAP o zakresie pomiarowym od 10 do 400 kPa

Precyzyjne czujniki ciśnienia bezwzględnego MAP o zakresie pomiarowym od 10 do 400 kPa

Na targach Sensor+Test firma Infineon Technologies zaprezentowała nową serię czujników ciśnienia bezwzględnego XENSIV KP276 przeznaczonych do zastosowań jako samochodowe czujniki MAP (manifold air pressure). Są to czujniki z wyjściem cyfrowym, pokrywające zakresy pomiarowe od 10 do 400 kPa, zapewniające bardzo dużą dokładność i szybkość pomiaru.

MAP to ważny parametr pozwalający na obliczenie właściwego współczynnika mieszanki powietrza i paliwa dostarczanej do silnika. Duża dokładność pomiaru pozwala zwiększyć efektywność spalania i ograniczyć emisję szkodliwych związków chemicznych. Dodatkowo, wynik pomiaru ciśnienia MAP może być wykorzystywany do diagnozy uszkodzeń zaworu układu recyrkulacji spalin.

Czujniki XENSIV KP276 charakteryzują się błędem pomiaru na poziomie 0,77% FS przez cały czas życia. Ponadto, planowana jest produkcja bardziej precyzyjnych wersji o dokładności 0,5% FS, zapewniającej zgodność z wymogami standardu ISO26262. Dzięki wbudowanemu układowi przetwarzania sygnału do zewnętrznego czujnika temperatury NTC, wartości ciśnienia i temperatury mogą być wyprowadzane za pomocą tylko jednego interfejsu cyfrowego. Mała długość ramki protokołu SENT (846 µs) i krótki czas inicjalizacji czujnika NTC (typ. 10 ms) skracają czas pomiaru i transmisji danych w porównaniu z wcześniejszymi czujnikami z oferty Infineon.

Czujniki XENSIV KP276 są zamykane w obudowach SMD-8, odpornych na ciężkie warunki pracy występujące w aplikacjach samochodowych. Mogą pracować w zakresie temperatur otoczenia od -40 do +150°C i są odporne na działanie agresywnych mediów, takich jak jod i kondensat gazów wydechowych.

www.infineon.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów