Mostkowe układy sterowania 2-fazowych silników DC i jednofazowych silników BLDC

Mostkowe układy sterowania 2-fazowych silników DC i jednofazowych silników BLDC
Na targach Embedded World firma Infineon zaprezentowała nową rodzinę mostkowych układów sterowania 2-fazowymi silnikami DC i jednofazowym silnikami BLDC. Układy te uzyskały kwalifikację AEC Q-100, pozwalającą na zastosowania w elektronice samochodowej. Mogą stanowić zamienniki dla przekaźników stosowanych wcześniej w układach sterowania silnikami low-end odpowiedzialnymi m.in. za otwieranie/zamykanie szyberdachów i okien samochodowych oraz sterowanie pracą pomp. Pozwalają na sterowanie tranzystorami przy niskim napięciu zasilania (już od 6 V) i przy minimalnej liczbie elementów współpracujących, co ogranicza koszty.

Układy sterowania serii TLE985x zawierają wbudowany mikroprocesor ARM Cortex-M0 z zestawem bloków peryferyjnych, niezbędnych do sterowania silnikiem, zasilania i komunikacji. Dwa wbudowane przetworniki A/C do pomiaru temperatury i napięcia akumulatora oraz 4 wejścia monitorujące pozwalają ograniczyć liczbę elementów współpracujących. Dodatkowo, standardowe wyposażenie obejmuje dwa interfejsy szeregowe full-duplex (UART) z obsługą protokołu LIN.

Nowo wprowadzoną funkcją jest adaptacyjny sterownik tranzystorów MOSFET. Algorytm sterujący pozwala na skompensowanie rozrzutu parametrów tranzystorów poprzez automatyczną regulację prądu bramki, zgodnie z wymaganymi czasami przełączania. Pozwala to optymalizować system jednocześnie pod względem poziomu generowanych zaburzeń elektromagnetycznych i strat mocy (krótki czas martwy).

Nowe układy występują w 5 wersjach różniących się pojemnością pamięci Flash (48...96 KB) i zakresem dopuszczalnych temperatur pracy złącza (maks. do +175°C). Bazują na tej samej platformie sprzętowej i programowej, co wcześniejsze serie TLE984x, TLE986x i TLE987x, pozwalając na częściowe wykorzystanie istniejącego oprogramowania. Są zamykane w obudowach VQFN o powierzchni 7×7 mm.

www.infineon.com