Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Mostkowe układy sterowania 2-fazowych silników DC i jednofazowych silników BLDC

Mostkowe układy sterowania 2-fazowych silników DC i jednofazowych silników BLDC
Na targach Embedded World firma Infineon zaprezentowała nową rodzinę mostkowych układów sterowania 2-fazowymi silnikami DC i jednofazowym silnikami BLDC. Układy te uzyskały kwalifikację AEC Q-100, pozwalającą na zastosowania w elektronice samochodowej. Mogą stanowić zamienniki dla przekaźników stosowanych wcześniej w układach sterowania silnikami low-end odpowiedzialnymi m.in. za otwieranie/zamykanie szyberdachów i okien samochodowych oraz sterowanie pracą pomp. Pozwalają na sterowanie tranzystorami przy niskim napięciu zasilania (już od 6 V) i przy minimalnej liczbie elementów współpracujących, co ogranicza koszty.

Układy sterowania serii TLE985x zawierają wbudowany mikroprocesor ARM Cortex-M0 z zestawem bloków peryferyjnych, niezbędnych do sterowania silnikiem, zasilania i komunikacji. Dwa wbudowane przetworniki A/C do pomiaru temperatury i napięcia akumulatora oraz 4 wejścia monitorujące pozwalają ograniczyć liczbę elementów współpracujących. Dodatkowo, standardowe wyposażenie obejmuje dwa interfejsy szeregowe full-duplex (UART) z obsługą protokołu LIN.

Nowo wprowadzoną funkcją jest adaptacyjny sterownik tranzystorów MOSFET. Algorytm sterujący pozwala na skompensowanie rozrzutu parametrów tranzystorów poprzez automatyczną regulację prądu bramki, zgodnie z wymaganymi czasami przełączania. Pozwala to optymalizować system jednocześnie pod względem poziomu generowanych zaburzeń elektromagnetycznych i strat mocy (krótki czas martwy).

Nowe układy występują w 5 wersjach różniących się pojemnością pamięci Flash (48...96 KB) i zakresem dopuszczalnych temperatur pracy złącza (maks. do +175°C). Bazują na tej samej platformie sprzętowej i programowej, co wcześniejsze serie TLE984x, TLE986x i TLE987x, pozwalając na częściowe wykorzystanie istniejącego oprogramowania. Są zamykane w obudowach VQFN o powierzchni 7×7 mm.

www.infineon.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów