Pierwszy na rynku samochodowy czujnik Time-of-Flight o rozdzielczości VGA

Pierwszy na rynku samochodowy czujnik Time-of-Flight o rozdzielczości VGA
Firma Melexis opracowała pierwszy na rynku czujnik Time-of-Flight (ToF) do elektroniki samochodowej, służący do monitorowania wnętrza i otoczenia pojazdu. MLX75027 jest czujnikiem o rozdzielczości VGA (640×480), zamykanym w obudowie BGA o wymiarach 14×14×2,2 mm. W systemach monitorowania wnętrza może służyć do wykrywania obecności kierowcy i pasażerów, realizując zadania związane z bezpieczeństwem oraz interakcją z użytkownikiem.

MLX75027 wykorzystuje modulowane źródło światła, tworząc w oparciu o pomiar czasu przelotu przestrzenny obraz kabiny pozwalający na monitorowanie osób i obiektów oraz wykrywanie gestów. Może być też wykorzystany do wykrywania wolnej przestrzeni oraz przeszkód na zewnątrz pojazdu w systemach ostrzegania i nawigacji. Układ może pracować w szerokim zakresie temperatur otoczenia od -40 do +105°C. Częstotliwość modulacji, wynosząca do 100 MHz, pozwala w pełni wykorzystać potencjał źródeł VCSEL jeśli chodzi o dokładność pomiaru odległości. Szybkość rejestracji obrazu do 135 fps pozwala na śledzenie i pomiar odległości od szybko przemieszczających się obiektów.

MLX75027 pracuje z potrójnym napięciem zasilania (2,7, 1,8 i 1,2 V), pobierając około 230 mW mocy przy 30 fps. Oferuje funkcję ROI i odbicia obrazu w poziomie i w pionie oraz udostępnia dwa tryby pracy (continuous/triggered). Zawiera interfejsy CSI-2, MIPI D-PHY i I2C.

Producent opracował zestaw ewaluacyjny EVK75027, reprezentujący w pełni funkcjonalną kamerę ToF do wizualizacji i zapisu map przestrzennych, mogącą bezpośrednio współpracować z komputerem PC. Zestaw zapewnia również dostęp do wielu parametrów konfiguracyjnych czujnika MLX75027.

W skład zestawu wchodzą 4 współpracujące płytki drukowane: podświetlenia, czujnika ToF, interfejsowa oraz mikroprocesorowa. Istnieje możliwość zastępowania płytek dostarczonych przez producenta np. zewnętrzną płytką mikroprocesorową lub podświetlenia. Dostarczane oprogramowanie umożliwia wizualizację map, rejestrowanie i analizę obrazu oraz konfigurowanie parametrów. Użytkownik może tworzyć własne oprogramowanie w oparciu o dostarczane pakiety MATLAB SDK i C API. Jeśli chodzi o część optyczną, EVK75027-110-940-1 jest dostępny z podświetleniem 940 nm VCSEL i optyką zapewniającą kąt rejestracji równy 110 z wbudowanym filtrem pasmowym.

www.melexis.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów