Pierwszy na rynku samochodowy czujnik Time-of-Flight o rozdzielczości VGA

Pierwszy na rynku samochodowy czujnik Time-of-Flight o rozdzielczości VGA
Firma Melexis opracowała pierwszy na rynku czujnik Time-of-Flight (ToF) do elektroniki samochodowej, służący do monitorowania wnętrza i otoczenia pojazdu. MLX75027 jest czujnikiem o rozdzielczości VGA (640×480), zamykanym w obudowie BGA o wymiarach 14×14×2,2 mm. W systemach monitorowania wnętrza może służyć do wykrywania obecności kierowcy i pasażerów, realizując zadania związane z bezpieczeństwem oraz interakcją z użytkownikiem.

MLX75027 wykorzystuje modulowane źródło światła, tworząc w oparciu o pomiar czasu przelotu przestrzenny obraz kabiny pozwalający na monitorowanie osób i obiektów oraz wykrywanie gestów. Może być też wykorzystany do wykrywania wolnej przestrzeni oraz przeszkód na zewnątrz pojazdu w systemach ostrzegania i nawigacji. Układ może pracować w szerokim zakresie temperatur otoczenia od -40 do +105°C. Częstotliwość modulacji, wynosząca do 100 MHz, pozwala w pełni wykorzystać potencjał źródeł VCSEL jeśli chodzi o dokładność pomiaru odległości. Szybkość rejestracji obrazu do 135 fps pozwala na śledzenie i pomiar odległości od szybko przemieszczających się obiektów.

MLX75027 pracuje z potrójnym napięciem zasilania (2,7, 1,8 i 1,2 V), pobierając około 230 mW mocy przy 30 fps. Oferuje funkcję ROI i odbicia obrazu w poziomie i w pionie oraz udostępnia dwa tryby pracy (continuous/triggered). Zawiera interfejsy CSI-2, MIPI D-PHY i I2C.

Producent opracował zestaw ewaluacyjny EVK75027, reprezentujący w pełni funkcjonalną kamerę ToF do wizualizacji i zapisu map przestrzennych, mogącą bezpośrednio współpracować z komputerem PC. Zestaw zapewnia również dostęp do wielu parametrów konfiguracyjnych czujnika MLX75027.

W skład zestawu wchodzą 4 współpracujące płytki drukowane: podświetlenia, czujnika ToF, interfejsowa oraz mikroprocesorowa. Istnieje możliwość zastępowania płytek dostarczonych przez producenta np. zewnętrzną płytką mikroprocesorową lub podświetlenia. Dostarczane oprogramowanie umożliwia wizualizację map, rejestrowanie i analizę obrazu oraz konfigurowanie parametrów. Użytkownik może tworzyć własne oprogramowanie w oparciu o dostarczane pakiety MATLAB SDK i C API. Jeśli chodzi o część optyczną, EVK75027-110-940-1 jest dostępny z podświetleniem 940 nm VCSEL i optyką zapewniającą kąt rejestracji równy 110 z wbudowanym filtrem pasmowym.

www.melexis.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów