IHS znacząco zmienia prognozę dla rynku chipów - zamiast wzrostu będzie spadek

IHS znacząco zmienia prognozę dla rynku chipów - zamiast wzrostu będzie spadek
Od początku roku warunki na światowym rynku półprzewodników uległy gwałtownemu pogorszeniu, a IHS Markit odwrócił swoje prognozy wzrostu przychodów w 2019 r. do ich spadku aż o 7,4%. Według aktualnych przewidywań w bieżącym roku przychody spadną do 446,2 mld dolarów, w porównaniu do 482,0 mld w roku 2018. Stanowi to zwrot w zakresie perspektyw rynkowych w porównaniu z prognozą ogłaszaną w grudniu, która przewidywała, że ??w tym roku rynek wzrośnie o 2,9%.

Jak wskazuje IHS, spodziewany spadek o 7,4% będzie również oznaczał największy roczny spadek przychodów w branży półprzewodnikowej od 2009 r., kiedy to sprzedaż chipów spadła o prawie 11%.
- Po tym, jak w ubiegłym roku przemysł chipowy odnotował silny wzrost przychodów o 15%, wielu dostawców półprzewodników na początku 2019 r. nadal optymistycznie oczekiwało osiągnięcia umiarkowanego wzrostu. Jednak ta ufność producentów chipów szybko przerodziła się w niepokój, ponieważ stali sie oni świadkami głębokości i bezwzględności obecnego kryzysu. Najnowsze dane wskazują, że biznes półprzewodników już teraz skazany jest na najgorszy rok od dziesięciu lat - powiedział Myson Robles Bruce, kierownik ds. badań w łańcuchu wartości półprzewodników w IHS Markit.
Gwałtowny spadek koniunktury wynika z coraz mniejszego popytu obserwowanego w pierwszym kwartale w połączeniu z dużym wzrostem poziomu zapasów. Na niektóre segmenty produktów półprzewodnikowych wpływa to bardziej niż na inne. Pamięci DRAM, NAND flash, mikroprocesory ogólnego przeznaczenia (MPU), 32-bitowe mikrokontrolery (MCU) oraz układy scalone specyficzne dla aplikacji analogowych (ASIC) należały w tym okresie do produktów o ??najgorszych wynikach - według danych IHS wszystkie odnotowały dwucyfrowy spadek przychodów w pierwszym kwartale 2019 r., w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2018.
IHS wyjaśnia, że do obniżenia prognoz przychodów na 2019 r. w zakresie DRAM przyczyniły się ostatnie obawy dotyczące warunków na rynku tych pamięci, ostry spadek średnich cen sprzedaży i słaby popyt. W przypadku pamięci NAND flash za agresywną erozję cen odpowiada ciągła nadpodaż. Kolejnym segmentem, w którym w tym roku odnotowano gwałtowny spadek, są produkty logiczne ASSP (logic application-specific standard product), na które popyt napędzany jest przez biznes telefonów komórkowych, czyli rynek mający obecnie trudności z powodu niemal ogólnoświatowego nasycenia, zauważa IHS.
Według IHS trudne warunki na rynku półprzewodników utrzymają się przez drugi kwartał. Gwałtowne spadki w pierwszej połowie roku sprawią, że pomimo ożywienia, które ma nastąpić w trzecim kwartale, rynek chipów pozostanie na drodze do najgorszych wyników od 2009 r. Przewidywane ożywienie będzie napędzane przez część pamięci NAND flash, które wykorzystywane będą w dyskach półprzewodnikowych i wysokiej klasy smartfonach. Do przyszłego wznowienia ogólnego wzrostu sprzedaży półprzewodników przyczynią się również chipy MPU stosowane w komputerach przenośnych i serwerach przeznaczonych dla centrów danych, wskazuje IHS.
DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów