Płytka deweloperska do Google Cloud IoT Core z energooszczędnym mikrokontrolerem PIC

Płytka deweloperska do Google Cloud IoT Core z energooszczędnym mikrokontrolerem PIC
Od ekspresów do kawy i termostatów po systemy irygacyjne, mikrokontrolery rodziny PIC znalazły zastosowanie w milionach aplikacji embedded. W miarę, jak projektanci migrują w stronę aplikacji pracujących w chmurze obliczeniowej, są zmuszeni do rozwiązywania problemów z obsługą protokołów komunikacyjnych oraz kwestiami bezpieczeństwa i kompatybilności sprzętowej. Aby przyspieszyć opracowywanie tego typu aplikacji, firma Microchip opracowała nową płytkę deweloperską IoT do Google Cloud IoT Core, łączącą energooszczędny mikrokontroler PIC, układ zabezpieczający rodziny CryptoAuthentication i certyfikowany kontroler Wi-Fi.

Płytka pozwala maksymalnie uprościć kwestie komunikacji i bezpieczeństwa, eliminując niedogodności, takie jak długi i kosztowny proces projektowania oraz luki w zabezpieczeniach, typowe dla dużych struktur programowych i systemów operacyjnych RTOS. Po podłączeniu płytki, Google Cloud IoT Core zapewnia duże możliwości w zakresie zbierania, przetwarzania i analizy danych w czasie rzeczywistym, pozwalając projektantom na tworzenie coraz bardziej inteligentnych produktów.

Płytka PIC-IoT WG Development Board, będąca jednym z elementów programu współpracy firmy Microchip z Google Cloud, umożliwia projektantom korzystającym z mikrokontrolerów PIC łatwe dodanie łączności z chmurą obliczeniową do produktów nowej generacji za pomocą darmowego portalu online, dostępnego pod adresem www.PIC-IoT.com. Po podłączeniu, projektanci mogą przy pomocy konfiguratora MCC (MPLAB Code Configurator) projektować, debugować i modyfikować aplikacje. Na płytce znajdują się następujące elementy:

- Energooszczędny mikrokontroler PIC PIC24FJ128GA705, zaprojektowany specjalnie do bateryjnych aplikacji sterowania pracujących w czasie rzeczywistym. Zawiera on zestaw funkcji peryferyjnych CIP (Core Independent Peripherals), działających niezależnie od MCU, pozwalających uprościć kod programu i obniżyć pobór mocy układu.

- Układ zabezpieczający ATECC608A rodziny CryptoAuthentication, zapewniający sprzętową ochronę root of trust. Stanowi on zaufane źródło identyfikacji każdego modułu, wstępnie zarejestrowane w Google Cloud IoT Core.

- Kontroler WiFi o symbolu ATWINC1510, zapewniający łączność z Google Cloud. Jest to kontroler przemysłowy z certyfikatem IEEE 802.11 b/g/n, współpracujący z mikrokontrolerem za pośrednictwem interfejsu SPI. Nie wymaga od projektanta znajomości protokołów sieciowych.

Płytka PIC-IoT WG development board jest wspierana przez środowisko projektowe MPLAB X IDE i narzędzie MCC do prototypowania. Ponadto, jest ona kompatybilna z ponad 450 modułami Click firmy MikroElektronika, pozwalającymi rozbudować system o dodatkowe czujniki i elementy wykonawcze. Projektanci, którzy zakupią zestaw, zyskują też dostęp do portalu online zapewniającemu wizualizację bieżących danych z czujników. W komplecie z płytką dostarczany jest zestaw schematów elektrycznych i kody demonstracyjne.

PIC-IoT WG development board stanowi uzupełnienie wprowadzonej wcześniej do oferty wersji AVR-IoT WG development board, dając projektantom możliwość wyboru architektury mikroprocesora. Cena PIC-IoT WG Development Board (AC164164) wynosi 29 USD.

www.microchip.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów