Płytka deweloperska do Google Cloud IoT Core z energooszczędnym mikrokontrolerem PIC

Płytka deweloperska do Google Cloud IoT Core z energooszczędnym mikrokontrolerem PIC
Od ekspresów do kawy i termostatów po systemy irygacyjne, mikrokontrolery rodziny PIC znalazły zastosowanie w milionach aplikacji embedded. W miarę, jak projektanci migrują w stronę aplikacji pracujących w chmurze obliczeniowej, są zmuszeni do rozwiązywania problemów z obsługą protokołów komunikacyjnych oraz kwestiami bezpieczeństwa i kompatybilności sprzętowej. Aby przyspieszyć opracowywanie tego typu aplikacji, firma Microchip opracowała nową płytkę deweloperską IoT do Google Cloud IoT Core, łączącą energooszczędny mikrokontroler PIC, układ zabezpieczający rodziny CryptoAuthentication i certyfikowany kontroler Wi-Fi.

Płytka pozwala maksymalnie uprościć kwestie komunikacji i bezpieczeństwa, eliminując niedogodności, takie jak długi i kosztowny proces projektowania oraz luki w zabezpieczeniach, typowe dla dużych struktur programowych i systemów operacyjnych RTOS. Po podłączeniu płytki, Google Cloud IoT Core zapewnia duże możliwości w zakresie zbierania, przetwarzania i analizy danych w czasie rzeczywistym, pozwalając projektantom na tworzenie coraz bardziej inteligentnych produktów.

Płytka PIC-IoT WG Development Board, będąca jednym z elementów programu współpracy firmy Microchip z Google Cloud, umożliwia projektantom korzystającym z mikrokontrolerów PIC łatwe dodanie łączności z chmurą obliczeniową do produktów nowej generacji za pomocą darmowego portalu online, dostępnego pod adresem www.PIC-IoT.com. Po podłączeniu, projektanci mogą przy pomocy konfiguratora MCC (MPLAB Code Configurator) projektować, debugować i modyfikować aplikacje. Na płytce znajdują się następujące elementy:

- Energooszczędny mikrokontroler PIC PIC24FJ128GA705, zaprojektowany specjalnie do bateryjnych aplikacji sterowania pracujących w czasie rzeczywistym. Zawiera on zestaw funkcji peryferyjnych CIP (Core Independent Peripherals), działających niezależnie od MCU, pozwalających uprościć kod programu i obniżyć pobór mocy układu.

- Układ zabezpieczający ATECC608A rodziny CryptoAuthentication, zapewniający sprzętową ochronę root of trust. Stanowi on zaufane źródło identyfikacji każdego modułu, wstępnie zarejestrowane w Google Cloud IoT Core.

- Kontroler WiFi o symbolu ATWINC1510, zapewniający łączność z Google Cloud. Jest to kontroler przemysłowy z certyfikatem IEEE 802.11 b/g/n, współpracujący z mikrokontrolerem za pośrednictwem interfejsu SPI. Nie wymaga od projektanta znajomości protokołów sieciowych.

Płytka PIC-IoT WG development board jest wspierana przez środowisko projektowe MPLAB X IDE i narzędzie MCC do prototypowania. Ponadto, jest ona kompatybilna z ponad 450 modułami Click firmy MikroElektronika, pozwalającymi rozbudować system o dodatkowe czujniki i elementy wykonawcze. Projektanci, którzy zakupią zestaw, zyskują też dostęp do portalu online zapewniającemu wizualizację bieżących danych z czujników. W komplecie z płytką dostarczany jest zestaw schematów elektrycznych i kody demonstracyjne.

PIC-IoT WG development board stanowi uzupełnienie wprowadzonej wcześniej do oferty wersji AVR-IoT WG development board, dając projektantom możliwość wyboru architektury mikroprocesora. Cena PIC-IoT WG Development Board (AC164164) wynosi 29 USD.

www.microchip.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów