Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

ISL9241 - układ ładowania do USB-C z obsługą trybów NVDC i HPBB

ISL9241 - układ ładowania do USB-C z obsługą trybów NVDC i HPBB
Firma Renesas Electronics wprowadziła do oferty układ ładowania akumulatorów współpracujący z portem USB-C, zapewniający obsługę trybów NVDC (Narrow Voltage Direct Charging) i HPBB (Hybrid Power Buck-Boost). Może on znaleźć zastosowanie m.in. w laptopach, tabletach i powerbankach.

Układ ISL9241 steruje ładowaniem akumulatora, reguluje napięcie na szynie zasilania systemu oraz steruje funkcjami zabezpieczającymi za pomocą zewnętrznych tranzystorów NFET. Może poprawnie funkcjonować, współpracując z zasilaczem sieciowym, z akumulatorem lub z dualnym źródłem zasilania. Przy zasilaniu z zasilacza sieciowego lub portu USB-C może sterować ładowaniem akumulatorów złożonych z maksymalnie 4 ogniw Li-Ion.

W podstawowym trybie NVDC, układ ISL9241 automatycznie wybiera źródło wejściowe do zasilania systemu, którym może być zasilacz sieciowy lub akumulator. W trybie HPBB o większej mocy, układ ISL9241 obsługuje schematy ładowania: bypass, bypass plus, reverse turbo-boost i reverse turbo-boost plus. Przy pracy w układzie odwróconym (OTG), napięcie dostarczane do portu zasilacza sieciowego może wynosić od 5 do 20 V, zapewniając obsługę trybu szybkiego ładowania PPS. Dodatkowo, ISL9241 obsługuje tryb supplemental power umożliwiający gromadzenie w kondensatorze wejściowym energii, która może być oddawana do obciążenia podczas zwiększonego zapotrzebowania na moc ze źródła zasilającego.

Układ ISL9241 może współpracować z regulatorem napięcia buck-boost ISL95338, kontrolerami PD R9A02G011 i R9J02G012 oraz wskaźnikiem naładowania RAJ240045 przy realizacji kompletnego systemu ładowania USB-C PD3.0. Wyposażono go w zestaw funkcji zabezpieczających oraz interfejsy SMBus i I2C przeznaczone do komunikacji z systemem nadrzędnym. Układ jest oferowany w obudowie RQFN-32.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów