ISL9241 - układ ładowania do USB-C z obsługą trybów NVDC i HPBB

ISL9241 - układ ładowania do USB-C z obsługą trybów NVDC i HPBB
Firma Renesas Electronics wprowadziła do oferty układ ładowania akumulatorów współpracujący z portem USB-C, zapewniający obsługę trybów NVDC (Narrow Voltage Direct Charging) i HPBB (Hybrid Power Buck-Boost). Może on znaleźć zastosowanie m.in. w laptopach, tabletach i powerbankach.

Układ ISL9241 steruje ładowaniem akumulatora, reguluje napięcie na szynie zasilania systemu oraz steruje funkcjami zabezpieczającymi za pomocą zewnętrznych tranzystorów NFET. Może poprawnie funkcjonować, współpracując z zasilaczem sieciowym, z akumulatorem lub z dualnym źródłem zasilania. Przy zasilaniu z zasilacza sieciowego lub portu USB-C może sterować ładowaniem akumulatorów złożonych z maksymalnie 4 ogniw Li-Ion.

W podstawowym trybie NVDC, układ ISL9241 automatycznie wybiera źródło wejściowe do zasilania systemu, którym może być zasilacz sieciowy lub akumulator. W trybie HPBB o większej mocy, układ ISL9241 obsługuje schematy ładowania: bypass, bypass plus, reverse turbo-boost i reverse turbo-boost plus. Przy pracy w układzie odwróconym (OTG), napięcie dostarczane do portu zasilacza sieciowego może wynosić od 5 do 20 V, zapewniając obsługę trybu szybkiego ładowania PPS. Dodatkowo, ISL9241 obsługuje tryb supplemental power umożliwiający gromadzenie w kondensatorze wejściowym energii, która może być oddawana do obciążenia podczas zwiększonego zapotrzebowania na moc ze źródła zasilającego.

Układ ISL9241 może współpracować z regulatorem napięcia buck-boost ISL95338, kontrolerami PD R9A02G011 i R9J02G012 oraz wskaźnikiem naładowania RAJ240045 przy realizacji kompletnego systemu ładowania USB-C PD3.0. Wyposażono go w zestaw funkcji zabezpieczających oraz interfejsy SMBus i I2C przeznaczone do komunikacji z systemem nadrzędnym. Układ jest oferowany w obudowie RQFN-32.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów