Farnell element14 prezentuje zestaw Arduino Pro Gateway

Farnell element14 prezentuje zestaw Arduino Pro Gateway
Farnell element14 poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży nowego zestawu w postaci bramki Arduino Pro Gateway. Jest to platforma umożliwiająca wkroczenie w świat łączności poprzez protokół LoRa, a więc korzystając z technologii interfejsu bezprzewodowego o ultra dalekim zasięgu i wysokiej odporności na interferencje.

Bramka Arduino Pro Gateway pozwala z łatwością połączyć się z płytką deweloperską Arduino MKR WAN 1300, umożliwiając tym samym obecnym użytkownikom Arduino, projektowanie i prototypowanie energooszczędnych urządzeń IoT, komunikujących się na dalekie dystanse, a wszystko to w dobrze znanym środowisku Arduino, bez potrzeby zmieniania platform.

Instalacja, wdrożenie i zdalne zarządzanie bramką zostało bardzo uproszczone dzięki wykorzystaniu platformy programowej Arduino Create. Pozwala ona użytkownikom na zastosowanie łączności LoRa w wielu różnych aplikacjach, takich jak m.in.:

 • zautomatyzowane odczytywanie wskazań liczników i mierników,
 • monitorowanie warunków środowiskowych,
 • instalacje inteligentnych miast,
 • automatyka domowa i budynkowa,
 • systemy alarmowe i bezpieczeństwa,
 • sterowanie w przemyśle,
 • systemy irygacyjne,
 • monitorowanie w rolnictwie i agrykulturze.

Nowa bramka została zaprojektowana w oparciu o cyfrowy układ radiowy SX1301. Jest to potężny procesor sygnałowy, który pozwala na utrzymywanie niezawodnego połączenia pomiędzy bramką i wieloma bezprzewodowo podłączonymi urządzeniami końcowymi, rozlokowanymi w różnej odległości od bramki.

Arduino Pro Gateway pozwala na pracę w maksymalnie 8 kanałach LoRa, w paśmie ISM na częstotliwościach w okolicach 868 MHz, a więc umożliwia odbieranie do ośmiu pakietów LoRa jednocześnie. Oznacza to, że stanowi idealne rozwiązanie do wykorzystania w aplikacjach bramek w sieciach LoRaWAN.

W bramce zaimplementowano funkcję "Słuchaj Zanim Powiesz" (LBT - Listen Before Talk), która pozwala użytkownikom na wysyłanie danych z większą mocą, nadawanych w pierwszym wolnym kanale, uzyskując tym samym większy zasięg transmisji niż w przypadku konwencjonalnych bramek LoRa.

Ponadto bramka jest dostarczana z preinstalowanym, zoptymalizowanym algorytmem przekazywania pakietów oraz z wysokiej klasy serwerem sieciowym dla LoRaWAN, pracującym w chmurze Arduino Cloud na serwerach włoskiej firmy A2A. Dodatkowo, oprócz samej bramki, komunikującej się w sieci LoRa i bazującej na układzie SX1301, zestaw zawiera:

 • przejściówkę dla Raspberry Pi,
 • aluminiową obudowę,
 • minikomputer Raspberry Pi 3 Model B+,
 • zasilacz o napięciu 5 V,
 • kabel ethernetowy,
 • zewnętrzną antenę.

Hari Kalyanaraman, Global Head of Emerging Businesses and Single Board Computers w Premier Farnell i Farnell element14, powiedział: "Zestaw Arduino Pro Gateway w połączeniu z platformą Arduino Create stanowi łatwe we wdrożeniu rozwiązanie, będące bramką komunikującą się za pomocą protokołu LoRa i użyteczne w szerokim zakresie aplikacji, a w tym w monitorowaniu wartości środowiskowych, sterowaniu w przemyśle i automatyzacji przemysłu, inteligentnych miastach oraz w wielu innych zastosowaniach. Pozwala to inżynierom tworzącym aplikacje LoRa na szybsze wprowadzanie ich na rynek."

Zestaw Arduino Pro Gateway jest teraz dostępny wyłącznie w sklepie Farnell element14 w Europie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów