Farnell element14 prezentuje zestaw Arduino Pro Gateway

Farnell element14 prezentuje zestaw Arduino Pro Gateway
Farnell element14 poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży nowego zestawu w postaci bramki Arduino Pro Gateway. Jest to platforma umożliwiająca wkroczenie w świat łączności poprzez protokół LoRa, a więc korzystając z technologii interfejsu bezprzewodowego o ultra dalekim zasięgu i wysokiej odporności na interferencje.

Bramka Arduino Pro Gateway pozwala z łatwością połączyć się z płytką deweloperską Arduino MKR WAN 1300, umożliwiając tym samym obecnym użytkownikom Arduino, projektowanie i prototypowanie energooszczędnych urządzeń IoT, komunikujących się na dalekie dystanse, a wszystko to w dobrze znanym środowisku Arduino, bez potrzeby zmieniania platform.

Instalacja, wdrożenie i zdalne zarządzanie bramką zostało bardzo uproszczone dzięki wykorzystaniu platformy programowej Arduino Create. Pozwala ona użytkownikom na zastosowanie łączności LoRa w wielu różnych aplikacjach, takich jak m.in.:

 • zautomatyzowane odczytywanie wskazań liczników i mierników,
 • monitorowanie warunków środowiskowych,
 • instalacje inteligentnych miast,
 • automatyka domowa i budynkowa,
 • systemy alarmowe i bezpieczeństwa,
 • sterowanie w przemyśle,
 • systemy irygacyjne,
 • monitorowanie w rolnictwie i agrykulturze.

Nowa bramka została zaprojektowana w oparciu o cyfrowy układ radiowy SX1301. Jest to potężny procesor sygnałowy, który pozwala na utrzymywanie niezawodnego połączenia pomiędzy bramką i wieloma bezprzewodowo podłączonymi urządzeniami końcowymi, rozlokowanymi w różnej odległości od bramki.

Arduino Pro Gateway pozwala na pracę w maksymalnie 8 kanałach LoRa, w paśmie ISM na częstotliwościach w okolicach 868 MHz, a więc umożliwia odbieranie do ośmiu pakietów LoRa jednocześnie. Oznacza to, że stanowi idealne rozwiązanie do wykorzystania w aplikacjach bramek w sieciach LoRaWAN.

W bramce zaimplementowano funkcję "Słuchaj Zanim Powiesz" (LBT - Listen Before Talk), która pozwala użytkownikom na wysyłanie danych z większą mocą, nadawanych w pierwszym wolnym kanale, uzyskując tym samym większy zasięg transmisji niż w przypadku konwencjonalnych bramek LoRa.

Ponadto bramka jest dostarczana z preinstalowanym, zoptymalizowanym algorytmem przekazywania pakietów oraz z wysokiej klasy serwerem sieciowym dla LoRaWAN, pracującym w chmurze Arduino Cloud na serwerach włoskiej firmy A2A. Dodatkowo, oprócz samej bramki, komunikującej się w sieci LoRa i bazującej na układzie SX1301, zestaw zawiera:

 • przejściówkę dla Raspberry Pi,
 • aluminiową obudowę,
 • minikomputer Raspberry Pi 3 Model B+,
 • zasilacz o napięciu 5 V,
 • kabel ethernetowy,
 • zewnętrzną antenę.

Hari Kalyanaraman, Global Head of Emerging Businesses and Single Board Computers w Premier Farnell i Farnell element14, powiedział: "Zestaw Arduino Pro Gateway w połączeniu z platformą Arduino Create stanowi łatwe we wdrożeniu rozwiązanie, będące bramką komunikującą się za pomocą protokołu LoRa i użyteczne w szerokim zakresie aplikacji, a w tym w monitorowaniu wartości środowiskowych, sterowaniu w przemyśle i automatyzacji przemysłu, inteligentnych miastach oraz w wielu innych zastosowaniach. Pozwala to inżynierom tworzącym aplikacje LoRa na szybsze wprowadzanie ich na rynek."

Zestaw Arduino Pro Gateway jest teraz dostępny wyłącznie w sklepie Farnell element14 w Europie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów