RX66T - rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem RXv3

RX66T - rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem RXv3
Renesas Electronics wprowadził do oferty nową rodzinę mikrokontrolerów RX66T przeznaczonych do sterowników silników w urządzeniach przemysłowych, sprzęcie gospodarstwa domowego i robotach. Zastosowano w nich 32-bitowy, nowo opracowany, autorski rdzeń RXv3, który ma około 2,5 razy większą wydajność niż wcześniej oferowane rdzenie RX.

Oprócz nowego rdzenia w mikrokontrolerach użyto sprawdzonych we wcześniejszych zastosowaniach modułów funkcjonalnych znanych z rodzin RX62T i RX63T. W ten sposób uzyskano wydajny kontroler do zastosowania w sprzęcie przemysłowym kolejnej generacji oraz urządzeniach AGD.

Przy taktowaniu przebiegiem o częstotliwości 160 MHz rdzeń RXv3 zyskuje indeks CoreMark wynoszący 928. Dzięki temu wyposażony w niego układ może jednocześnie sterować pracą 4 silników, co przyda się zwłaszcza w robotyce i nowoczesnych obrabiarkach, wymagających silników napędzających wiele osi maszyny.

Dodatkowo, zapas mocy obliczeniowej rdzenia pozwala na implementowanie algorytmów z grupy AI wykrywających błędne funkcjonowanie silnika. Takie algorytmu mogą nie tylko wykrywać uszkodzenie, ale również je lokalizować i przewidywać w czasie rzeczywistym na podstawie wibracji lub sygnałów elektrycznych.

Aktualnie nowe mikrokontrolery z rodziny RX66T przeznaczone do sterowania 4 silnikami są oferowane w obudowach mających 112 lub 144 wyprowadzenia, natomiast 3 w obudowach mających 64, 80 lub 100 wyprowadzeń. Dostępne konfiguracje obejmują układ z do 16 kB RAM z korekcją ECC, do 128 kB SRAM z dostępem w czasie 1 cyklu i jednostką detekcji błędów parzystości.

Pamięć Flash, mieszcząca od 256 kB do 1 GB, może być odczytywana z częstotliwością 120 MHz. Ważną częścią "uzbrojenia" jest nowy moduł generatora PWM zmieniający stan 1,6 razy szybciej, niż PWM we wcześniejszych mikrokontrolerach RX (195 ps). Nad bezpieczeństwem aktualizacji oprogramowania czuwa mechanizm Renesas’ Trusted Secure IP (TSIP) oraz szyfrowana transmisja, której jakość potwierdza certyfikat CAVP.

www.renesas.com/rx66t

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów