Oprócz nowego rdzenia w mikrokontrolerach użyto sprawdzonych we wcześniejszych zastosowaniach modułów funkcjonalnych znanych z rodzin RX62T i RX63T. W ten sposób uzyskano wydajny kontroler do zastosowania w sprzęcie przemysłowym kolejnej generacji oraz urządzeniach AGD.
Przy taktowaniu przebiegiem o częstotliwości 160 MHz rdzeń RXv3 zyskuje indeks CoreMark wynoszący 928. Dzięki temu wyposażony w niego układ może jednocześnie sterować pracą 4 silników, co przyda się zwłaszcza w robotyce i nowoczesnych obrabiarkach, wymagających silników napędzających wiele osi maszyny.
Dodatkowo, zapas mocy obliczeniowej rdzenia pozwala na implementowanie algorytmów z grupy AI wykrywających błędne funkcjonowanie silnika. Takie algorytmu mogą nie tylko wykrywać uszkodzenie, ale również je lokalizować i przewidywać w czasie rzeczywistym na podstawie wibracji lub sygnałów elektrycznych.
Aktualnie nowe mikrokontrolery z rodziny RX66T przeznaczone do sterowania 4 silnikami są oferowane w obudowach mających 112 lub 144 wyprowadzenia, natomiast 3 w obudowach mających 64, 80 lub 100 wyprowadzeń. Dostępne konfiguracje obejmują układ z do 16 kB RAM z korekcją ECC, do 128 kB SRAM z dostępem w czasie 1 cyklu i jednostką detekcji błędów parzystości.
Pamięć Flash, mieszcząca od 256 kB do 1 GB, może być odczytywana z częstotliwością 120 MHz. Ważną częścią "uzbrojenia" jest nowy moduł generatora PWM zmieniający stan 1,6 razy szybciej, niż PWM we wcześniejszych mikrokontrolerach RX (195 ps). Nad bezpieczeństwem aktualizacji oprogramowania czuwa mechanizm Renesas’ Trusted Secure IP (TSIP) oraz szyfrowana transmisja, której jakość potwierdza certyfikat CAVP.