Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

maXTouch - kontrolery 20-calowych paneli dotykowych

maXTouch - kontrolery 20-calowych paneli dotykowych
Microchip wprowadził do oferty nową serię układów kontrolerów paneli dotykowych mających możliwość obsługi tzw. wielodotyku, przydatnego przy tworzeniu gestów służących do scalania, powiększania, pomniejszania, przenoszenia i innych funkcji nowoczesnego, dotykowego interfejsu użytkownika.

Co ważne, dzięki dużej dokładności pojedynczy układ może obsłużyć panele dotykowe o przekątnej do 20 cali. Zgodnie z intencją producenta, układy są przeznaczone nie tylko do urządzeń domowych, ale także do wykonywania paneli operatorskich w pojazdach.

Jest to o tyle trudne, że panele dotykowe w nich zamontowane są narażone na naprężenia i wibracje mechaniczne. Układy kontrolerów MXT2912TD-A obsługujący do 3 tys. węzłów dotyku oraz MXT2113TD-A obsługujący ponad 2 tys. węzłów dotyku dają ekranom dotykowym dokładność wymaganą i oczekiwaną w pojazdach.

Oba pracują z wykorzystaniem technologii maXTouch opracowanej przez Microchip i szeroko stosowanej również przez innych producentów kontrolerów paneli dotykowych. W nowych układach zaimplementowano obwody wejścia/wyjścia umożliwiające uzyskanie bardzo dużego stosunku sygnał/szum, co przekłada się na możliwość stosowania grubszego szkła osłonowego oraz możliwość obsługi w rękawiczkach lub w obecności wilgoci.

Układy wyposażono też w funkcje diagnostyczne pozwalające na monitorowanie integralności panelu dotykowego. Te funkcje są zgodne z wymaganiami poziomu ASIL zdefiniowanego w normie ISO 26262 (Functional Safety Specification for Passenger Vehicles).

Dzięki zastosowanej przez Microchip nowo opracowanej technice kształtowania sygnałów udało się uzyskać zgodność wymaganiami CISPR-25 Level 5. Zakres temperatury otoczenia jest zgodny ze stopniem 2 (-40...+105°C) i stopniem 3 (-40...+85°C). Oba układy mają kwalifikację AEC-100. Układy są już dostępne w programie próbek oraz w ilościach produkcyjnych.

Są dla nich dostępne również zestawy ewaluacyjne pozwalające na zapoznanie oraz szybkie wykonywanie prototypów. Oba kontrolery są oferowane w obudowach LFP176 (MXT2912TD-A) lub LQFP144 (MXT2113TD-A).

https://www.microchip.com/wwwproducts/en/ATMXT2912TD-A

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów