PAC193x - układ do monitorowania poboru mocy

PAC193x - układ do monitorowania poboru mocy
Zarządzanie poborem mocy ma duże znaczenie w aplikacjach wykorzystujących procesory lub układy FPGA. Stosując je trzeba mieć na uwadze nie tylko pobór mocy, ale również odpowiednią sekwencję włączania napięć zasilających.

W celu zarządzania poborem mocy niezbędna jest wiedza o jej poborze w poszczególnych gałęziach zasilania. Firma Microchip opracowała i wprowadziła do oferty dwa nowe układy scalone, które upraszczają aplikacje tego typu. Są to: 2-kanałowy PAC1932, 3-kanałowy PAC1393 oraz 4-kanałowy PAC1394.

Wszystkie nadają się do pracy w szerokim zakresie napięcia wejściowego i zapewniają przy tym 16-bitową rozdzielczość pomiarową. Mają zintegrowane obwody umożliwiające jednoczesny pomiar we wszystkich kanałach. Zakres napięcia wejściowego rozciąga się od 1 aż do 32 V. Pomiar jest wykonywany za pomocą zewnętrznych rezystorów pomiarowych, włączonych od strony wyższego potencjału (high side).

Układy zawierają przetworniki A/C do równoczesnego pomiaru napięcia i prądu oraz jednostkę DSP, co pozwala na obliczenie rzeczywistej mocy skutecznej na podstawie wyników pomiaru. Z systemem nadrzędnym komunikują się za pomocą interfejsu szeregowego SMBUS.

Zamontowane na płycie głównej komputera PC mogą monitorować pracę procesora, GPU i innych układów. Dla takiego przeznaczenia producent dostarcza odpowiednie sterowniki dla środowisk Linux i Windows 10. Oczywiście, nie wyklucza to również innych zastosowań wspomnianych układów.

https://www.microchip.com/wwwproducts/en/PAC1932

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów