PAC193x - układ do monitorowania poboru mocy

PAC193x - układ do monitorowania poboru mocy
Zarządzanie poborem mocy ma duże znaczenie w aplikacjach wykorzystujących procesory lub układy FPGA. Stosując je trzeba mieć na uwadze nie tylko pobór mocy, ale również odpowiednią sekwencję włączania napięć zasilających.

W celu zarządzania poborem mocy niezbędna jest wiedza o jej poborze w poszczególnych gałęziach zasilania. Firma Microchip opracowała i wprowadziła do oferty dwa nowe układy scalone, które upraszczają aplikacje tego typu. Są to: 2-kanałowy PAC1932, 3-kanałowy PAC1393 oraz 4-kanałowy PAC1394.

Wszystkie nadają się do pracy w szerokim zakresie napięcia wejściowego i zapewniają przy tym 16-bitową rozdzielczość pomiarową. Mają zintegrowane obwody umożliwiające jednoczesny pomiar we wszystkich kanałach. Zakres napięcia wejściowego rozciąga się od 1 aż do 32 V. Pomiar jest wykonywany za pomocą zewnętrznych rezystorów pomiarowych, włączonych od strony wyższego potencjału (high side).

Układy zawierają przetworniki A/C do równoczesnego pomiaru napięcia i prądu oraz jednostkę DSP, co pozwala na obliczenie rzeczywistej mocy skutecznej na podstawie wyników pomiaru. Z systemem nadrzędnym komunikują się za pomocą interfejsu szeregowego SMBUS.

Zamontowane na płycie głównej komputera PC mogą monitorować pracę procesora, GPU i innych układów. Dla takiego przeznaczenia producent dostarcza odpowiednie sterowniki dla środowisk Linux i Windows 10. Oczywiście, nie wyklucza to również innych zastosowań wspomnianych układów.

https://www.microchip.com/wwwproducts/en/PAC1932

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów