VL53L1CXV0FY/1 - czujnik do mierników laserowych

VL53L1CXV0FY/1 - czujnik do mierników laserowych

Firma STMicroelectronics rozszerzyła ofertę czujników laserowych FlightSense o nowy układ ToF (Time of Flight) typu VL53L1CXV0FY/1. Aktualnie jest on najszybszym, miniaturowym sensorem ToF dostępnym w handlu. Umożliwia pomiar odległości na dystansie do 400 cm z częstotliwością do 50 Hz.

Układ ma wymiary 4,9 mm×2,5 mm×1,6 mm. W jego obudowie zintegrowano matrycę odbiorczą SPAD, diodę laserową emitującą światło niewidzialne o długości fali 940 nm, filtr podczerwieni oraz optykę zapewniającą uzyskanie bardzo dobrej dokładności pomiaru w całym zakresie oraz różnych warunkach oświetlenia zewnętrznego.

W czujniku wykorzystano najnowszą technologię ToF opracowaną przez firmę STMicoelectronics, umożliwiającą pomiar odległości od oświetlanego przez laser obiektu niezależnie od barwy jego powierzchni oraz jej połysku. Macierz odbiorcza ma możliwość wyboru obszaru zainteresowania (ROI), co umożliwia odbiór światła odbitego w ramach wiązki o kącie 27°.

Dodatkowo, wybór położenia ROI pozwala na pracę z wieloma wiązkami kontrolowanymi przez współpracujący układ hosta. Nowy czujnik jest kompatybilny pod względem rozmieszczenia wyprowadzeń ze starszym VL53L0X. Dzięki pracy w zakresie podczerwieni, sensor może być ukryty za osłoną nieprzeźroczystą dla światła dziennego, co daje duże możliwości projektantom urządzeń.

Wyposażono go w interfejs I²C pracujący z prędkością do 400 kb/s przy pojedynczym napięciu zasilania wynoszącym 2,8 V. Dla przyśpieszenia procesu aplikacji, producent udostępnia bibliotekę programową oraz przykłady programów.

Więcej na www.st.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów