STWBC-EP - 15-watowy kontroler ładowania bezprzewodowego

STWBC-EP - 15-watowy kontroler ładowania bezprzewodowego
Najnowszy kontroler STWBC-EP firmy STMicroelectronics do systemów ładowania bezprzewodowego, jako jeden z pierwszych na rynku tego typu układów zapewnia zgodność ze specyfikacją Qi Extended Power (EPP) WPC 1.2, zapewniającą krótszy czas ładowania smartfonów i tabletów. Dzięki zwiększeniu mocy ładowania z 5 do 15 W umożliwia trzykrotnie szybsze naładowanie akumulatora.

Charakteryzuje się bardzo małym poborem mocy - ograniczonym do 16 mW w trybie standby. Zaimplementowano w nim opatentowaną funkcję detekcji, skracającą czas rozpoczęcia pracy i funkcję bezpieczeństwa FOD do wykrywania obiektów obcych w pobliżu ładowarki, co eliminuje ryzyko przegrzania.

STWBC-EP zawiera konwerter DC/DC podwyższający napięcie (boost) oraz kontroler z zaimplementowanymi algorytmami ładowania Qi w oprogramowaniu firmware, eliminującymi konieczność tworzenia oprogramowania i współpracy z zewnętrznym mikrokontrolerem.

Konwerter i kontroler generują sygnały zasilania i kontrolne do zewnętrznego półmostkowego stopnia mocy sterującego cewką nadawczą. Taka architektura daje projektantowi elastyczność w wyborze zewnętrznego półmostkowego stopnia mocy i współpracujących z nim sterowników bramek, pozwalając na stosowanie napięć zasilania z zakresu od 5 do 12 V.

Układ zapewnia kompatybilność również z wcześniejszym standardem ładowania 5 W WPC 1.1. STMicroelectronics dostarcza zestaw ewaluacyjny STEVAL-ISB044V1 obejmujący gotową płytkę 15-watowego nadajnika z kontrolerem STWBC-EP (MP-A10) i oprogramowaniem firmware, zasilacz sieciowy 12 V/2 A, moduł USB/UART do komunikacji z komputerem, graficzne narzędzie konfiguracyjne dla PC i niezbędną dokumentację.

Firma posiada w ofercie również odbiorniki zgodne ze standardem Qi Extended Power, np. STWLC33 do zastosowań w urządzeniach z funkcją szybkiego ładowania. STWBC-EP jest produkowany w obudowie QFN-32.

Więcej na www.st.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów