STWBC-EP - 15-watowy kontroler ładowania bezprzewodowego

STWBC-EP - 15-watowy kontroler ładowania bezprzewodowego
Najnowszy kontroler STWBC-EP firmy STMicroelectronics do systemów ładowania bezprzewodowego, jako jeden z pierwszych na rynku tego typu układów zapewnia zgodność ze specyfikacją Qi Extended Power (EPP) WPC 1.2, zapewniającą krótszy czas ładowania smartfonów i tabletów. Dzięki zwiększeniu mocy ładowania z 5 do 15 W umożliwia trzykrotnie szybsze naładowanie akumulatora.

Charakteryzuje się bardzo małym poborem mocy - ograniczonym do 16 mW w trybie standby. Zaimplementowano w nim opatentowaną funkcję detekcji, skracającą czas rozpoczęcia pracy i funkcję bezpieczeństwa FOD do wykrywania obiektów obcych w pobliżu ładowarki, co eliminuje ryzyko przegrzania.

STWBC-EP zawiera konwerter DC/DC podwyższający napięcie (boost) oraz kontroler z zaimplementowanymi algorytmami ładowania Qi w oprogramowaniu firmware, eliminującymi konieczność tworzenia oprogramowania i współpracy z zewnętrznym mikrokontrolerem.

Konwerter i kontroler generują sygnały zasilania i kontrolne do zewnętrznego półmostkowego stopnia mocy sterującego cewką nadawczą. Taka architektura daje projektantowi elastyczność w wyborze zewnętrznego półmostkowego stopnia mocy i współpracujących z nim sterowników bramek, pozwalając na stosowanie napięć zasilania z zakresu od 5 do 12 V.

Układ zapewnia kompatybilność również z wcześniejszym standardem ładowania 5 W WPC 1.1. STMicroelectronics dostarcza zestaw ewaluacyjny STEVAL-ISB044V1 obejmujący gotową płytkę 15-watowego nadajnika z kontrolerem STWBC-EP (MP-A10) i oprogramowaniem firmware, zasilacz sieciowy 12 V/2 A, moduł USB/UART do komunikacji z komputerem, graficzne narzędzie konfiguracyjne dla PC i niezbędną dokumentację.

Firma posiada w ofercie również odbiorniki zgodne ze standardem Qi Extended Power, np. STWLC33 do zastosowań w urządzeniach z funkcją szybkiego ładowania. STWBC-EP jest produkowany w obudowie QFN-32.

Więcej na www.st.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów