ISL91211 - układ zarządzania zasilaniem GPU, FPGA, DSP

ISL91211 - układ zarządzania zasilaniem GPU, FPGA, DSP
Firma Intersil, będąca częścią Renesas Electronics Corporation, wprowadziła do oferty nowy układ PMIC typu ISL01211 przeznaczony do zarządzania zasilaniem wymagających układów cyfrowych, takich jak GPU, FPGA, DSP, mikroprocesory i inne.

Układ ma sprawność wynoszącą 91% przy napięciu 1,1 V, a dzięki wysokiej skali integracji jego aplikacja zajmuje o 40% mniejszą powierzchnię w porównaniu do produktów konkurencyjnych (cała aplikacja może zajmować 50 mm²), co pozwala na zaoszczędzenie miejsca na płytce drukowanej w miniaturowych, wymagających urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, urządzenia brzegowe IoT oraz inne.

Układ zawiera tranzystory kluczujące MOSFET o małej rezystancji RDS(on) oraz programowalne generatory PWM. Może dostarczać do obciążenia prąd o natężeniu do 5 A na fazę (w sumie 20 A). Zakres napięcia zasilania rozciąga się od 2,5 do 5,5 V, co umożliwia jego zastosowanie nie tylko w aplikacjach stacjonarnych, ale również zasilanych z akumulatorów  Li_Ion. Wyjścia są programowane za pomocą interfejsu I²C lub SPI.

Nowy PMIC charakteryzuje się bardzo krótkim czasem odpowiedzi na zmianę obciążenia dzięki zastosowaniu opracowanej i opatentowanej przez Intersil technologii R5, w której częstotliwość przełączania wynosi aż 4 MHz w razie szybkich, impulsowych zmian prądu obciążenia. Aktualnie układ jest oferowany w dwóch wersjach: ISL91211A (4 fazy, trzy wyjścia 2+1+1) oraz ISL91211B (4 fazy, 4 wyjścia 1+1+1+1). Napięcie wyjściowe jest programowalne za pomocą interfejsu szeregowego w zakresie 0,3…2 V.

Układ integruje zabezpieczenia przed przepięciem, spadkiem napięcia, przeciążeniem i przegrzaniem. Dokładność regulacji napięcia wynosi ±0,7%. Może też pracować w konfiguracji 4-przewodowej mierząc napięcie na obciążeniu. 3-wyjściowe układy ISL91211A oraz 4-wyjściowe ISL91211B mogą pracować w połączeniu z regulatorami buck-boost typu ISL91127, zapewniając energię elektryczną procesorowi oraz podsystemom w urządzeniach zasilanych z baterii.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów