ISL78693 - układ do ładowarek akumulatorów w pojazdach

ISL78693 - układ do ładowarek akumulatorów w pojazdach
Intersil poinformował o nowym układzie scalonym ISL78693, przeznaczonym do ładowarek akumulatorów LiFePO4 stosowanych wyposażeniu pojazdów. Jest on przeznaczony do nadzoru ogniw baterii o napięciu 3,6 V.

Wydłuża przy tym czas życia baterii LiFePO4, stosowanych w samochodowych urządzeniach do powiadamiania o niebezpieczeństwie (eCall), ponieważ ładowarka bazująca na tym układzie ma do 4 razy mniejszy prąd upływu, niż produkty konkurencyjne (<3 µA), co pozwala na znacznie wolniejsze rozładowanie się akumulatorów LiFePO4.

Wiele współczesnych samochodów jest wyposażanych w urządzenia eCall wzywające pomocy w razie wypadku oraz podające pozycję pojazdu odczytaną z odbiornika GPS. Od najnowszych urządzeń eCall (V2I) wymaga się, aby były w stanie podać położenie również wtedy, gdy wypadek nastąpi po kilkumiesięcznym okresie parkowania pojazdu.

Układ ISL78693 opracowano do zastosowania w urządzeniach eCall używanych na całym świecie. Monitoruje on napięcie baterii (z dokładnością 1%) oraz jej temperaturę za pomocą termistora. Maksymalny prąd obciążenia ładowarki wynosi 1 A.

Aplikacja układu, jeśli porównać ją z produktami konkurencyjnymi, jest znacznie mniej skomplikowana i wymaga jedynie kilku dodatkowych komponentów biernych. Układ jest oferowany w obudowie DFN zajmującej na płytce drukowanej powierzchnię o wymiarach 3 mm×3 mm.

Ma certyfikat AEC-Q100 Grade-3 qualified Układ typu ISL78693 (LiFePO4 - 3,6 V) jest kompatybilny pod względem rozmieszczenia wyprowadzeń z podobnym, jednak przeznaczonym do monitorowania ogniw Li-Ion ISL78692 (4,1 V), co ułatwia zmianę typu baterii w już produkowanych urządzeniach.

Dodatkowo, układ może współpracować z synchronicznym kontrolerem przetwornicy buck ISL78268 (55 V), synchronicznymi regulatorami ISL78201 i ISL78206 o obciążalności 2,5 A oraz 3-amperowym ISL78233, co umożliwia wykonanie kompletnego układu ładowarki zasilanej napięciem 12 V.

Więcej na www.intersil.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów