ISL78693 - układ do ładowarek akumulatorów w pojazdach

ISL78693 - układ do ładowarek akumulatorów w pojazdach
Intersil poinformował o nowym układzie scalonym ISL78693, przeznaczonym do ładowarek akumulatorów LiFePO4 stosowanych wyposażeniu pojazdów. Jest on przeznaczony do nadzoru ogniw baterii o napięciu 3,6 V.

Wydłuża przy tym czas życia baterii LiFePO4, stosowanych w samochodowych urządzeniach do powiadamiania o niebezpieczeństwie (eCall), ponieważ ładowarka bazująca na tym układzie ma do 4 razy mniejszy prąd upływu, niż produkty konkurencyjne (<3 µA), co pozwala na znacznie wolniejsze rozładowanie się akumulatorów LiFePO4.

Wiele współczesnych samochodów jest wyposażanych w urządzenia eCall wzywające pomocy w razie wypadku oraz podające pozycję pojazdu odczytaną z odbiornika GPS. Od najnowszych urządzeń eCall (V2I) wymaga się, aby były w stanie podać położenie również wtedy, gdy wypadek nastąpi po kilkumiesięcznym okresie parkowania pojazdu.

Układ ISL78693 opracowano do zastosowania w urządzeniach eCall używanych na całym świecie. Monitoruje on napięcie baterii (z dokładnością 1%) oraz jej temperaturę za pomocą termistora. Maksymalny prąd obciążenia ładowarki wynosi 1 A.

Aplikacja układu, jeśli porównać ją z produktami konkurencyjnymi, jest znacznie mniej skomplikowana i wymaga jedynie kilku dodatkowych komponentów biernych. Układ jest oferowany w obudowie DFN zajmującej na płytce drukowanej powierzchnię o wymiarach 3 mm×3 mm.

Ma certyfikat AEC-Q100 Grade-3 qualified Układ typu ISL78693 (LiFePO4 - 3,6 V) jest kompatybilny pod względem rozmieszczenia wyprowadzeń z podobnym, jednak przeznaczonym do monitorowania ogniw Li-Ion ISL78692 (4,1 V), co ułatwia zmianę typu baterii w już produkowanych urządzeniach.

Dodatkowo, układ może współpracować z synchronicznym kontrolerem przetwornicy buck ISL78268 (55 V), synchronicznymi regulatorami ISL78201 i ISL78206 o obciążalności 2,5 A oraz 3-amperowym ISL78233, co umożliwia wykonanie kompletnego układu ładowarki zasilanej napięciem 12 V.

Więcej na www.intersil.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów