PRG - ceramiczne termistory PTC

PRG - ceramiczne termistory PTC
Firma Murata prezentuje nową serię ceramicznych termistorów PTC przeznaczonych do użycia jako bezpieczniki resetowalne w przemyśle i motoryzacji. Termistory PRG mają małą rezystancję, której przebieg jest płaski w zakresie dopuszczalnego prądu.

Przy wzroście natężenia powyżej poziomu progowego termistor coraz bardziej nagrzewa się, a jego rezystancja rośnie logarytmicznie, powodując ograniczenie prądu. Dzięki temu termistor może pełnić funkcję resetowalnego bezpiecznika, przywracając normalny przepływ prądu po obniżeniu się temperatury.

W odróżnieniu od termistorów PTC produkowanych na bazie polimerów, termistory z serii PRG mogą pracować w szerszych zakresach prądu i napięcia. Dla przykładu, charakterystyka rezystancyjna polimerowego termistora PTC zmienia się po wlutowaniu go do płytki drukowanej, a także po każdorazowym zadziałaniu.

Termistory ceramiczne z serii PRG nie wykazują tego typu zmian rezystancji. Termistory PRG mogą znaleźć zastosowanie w oświetleniu LED oraz do ochrony czujników i elementów sterujących w motoryzacji. W systemach oświetleniowych LED, poza zabezpieczeniem termicznym obwodu ich dodatkową zaletą jest to, że eliminują konieczność realizacji tej funkcji przez sterownik LED.

Dopasowując charakterystykę PTC termistora PRG do krzywej termicznej diody LED, może on być włączany szeregowo pozwalając obniżyć cenę podzespołów i przestrzeń na płytce drukowanej. W ofercie Murata dostępne są m.in. modele o oznaczeniach PRG21AR4R7MS5RA i PRG21BC4R7MM1RK, przeznaczone do różnych obszarów zastosowań.

PRG21AR4R7MS5RA, charakteryzujący się maksymalnym napięciem pracy 16 VDC oraz prądem nominalnym i progowym odpowiednio 205 mA i 390 mA (w temperaturze +25°C) może znaleźć zastosowanie w motoryzacji do ochrony zwarciowej czujników parkowania, systemów ADAS i systemów multimedialnych.

Z kolei PRG21BC4R7MM1RK, adresowany do automatyki przemysłowej może być stosowany do ochrony linii I/O w układach napędowych, kontrolerach PLC, czujnikach i siłownikach. Charakteryzuje się maksymalnym napięciem pracy 32 VDC oraz prądem nominalnym i progowym odpowiednio 155 mA i 330 mA.

Więcej na www.murata.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów