TDC7201 - przetwornik czasu na liczbę

TDC7201 - przetwornik czasu na liczbę
Firma Texas Instruments oferuje nowy układ scalony typu TDC7201 będący konwerterem czasu na liczbę (Time-to-Digital) przeznaczony do pomiaru czasu pomiędzy emisją impulsu a jego odbiciem i odebraniem (time-of-fligth) w sensorach ultradźwiękowych, laserowych i radiowych.

Zawiera dwa wewnętrzne konwertery TDC pozwalające na pomiar odległości w zakresie od 4 cm do wielu kilometrów. Zastosowanie układu pozwala na uproszczenie urządzenia oraz eliminuje konieczność stosowania układu FPGA typowo wykorzystywanego w takich aplikacjach i zwalnia z konieczności pisania programu.

Znacząco przyśpiesza to opracowanie gotowego urządzenia. Pracę konwertera TDC można porównać do stopera. Mierzy czasu upływający pomiędzy impulsem start i maksymalnie pięcioma impulsami stop. Dodatkowo, układ zapewnia możliwość równoczesnego, niezależnego wykonywania pomiarów za pomocą dwóch kanałów.

Wbudowany generator podstawy czasu wyposażono w funkcjonalność automatycznej kalibracji oraz kompensację dryftu w funkcji czasu i temperatury. Firma deklaruje dokładność wzorca na poziomie pikosekund. Rozdzielczość układu pomiarowego wynosi 55 ps, odchylenie standardowe 35 ps.

Zakres pomiarowy jest zależy od trybu pracy: Individual Mode 1 - 12 ns...2000 ns, Individual Mode 2: 250 ns...8 ms, tryb łączony: 0,25 ns...8 ms. Zakres napięcia zasilania wynosi 2...3,6 V, a maksymalny pobór prądu 2,7 mA. Zakres temperatury otoczenie rozciąga się od -40°C do +85°C. Układ jest konfigurowany i odczytywany za pomocą szybkiego interfejsu SPI.

Więcej na www.ti.com/product/TDC7201/datasheet

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów