TDC7201 - przetwornik czasu na liczbę

TDC7201 - przetwornik czasu na liczbę
Firma Texas Instruments oferuje nowy układ scalony typu TDC7201 będący konwerterem czasu na liczbę (Time-to-Digital) przeznaczony do pomiaru czasu pomiędzy emisją impulsu a jego odbiciem i odebraniem (time-of-fligth) w sensorach ultradźwiękowych, laserowych i radiowych.

Zawiera dwa wewnętrzne konwertery TDC pozwalające na pomiar odległości w zakresie od 4 cm do wielu kilometrów. Zastosowanie układu pozwala na uproszczenie urządzenia oraz eliminuje konieczność stosowania układu FPGA typowo wykorzystywanego w takich aplikacjach i zwalnia z konieczności pisania programu.

Znacząco przyśpiesza to opracowanie gotowego urządzenia. Pracę konwertera TDC można porównać do stopera. Mierzy czasu upływający pomiędzy impulsem start i maksymalnie pięcioma impulsami stop. Dodatkowo, układ zapewnia możliwość równoczesnego, niezależnego wykonywania pomiarów za pomocą dwóch kanałów.

Wbudowany generator podstawy czasu wyposażono w funkcjonalność automatycznej kalibracji oraz kompensację dryftu w funkcji czasu i temperatury. Firma deklaruje dokładność wzorca na poziomie pikosekund. Rozdzielczość układu pomiarowego wynosi 55 ps, odchylenie standardowe 35 ps.

Zakres pomiarowy jest zależy od trybu pracy: Individual Mode 1 - 12 ns...2000 ns, Individual Mode 2: 250 ns...8 ms, tryb łączony: 0,25 ns...8 ms. Zakres napięcia zasilania wynosi 2...3,6 V, a maksymalny pobór prądu 2,7 mA. Zakres temperatury otoczenie rozciąga się od -40°C do +85°C. Układ jest konfigurowany i odczytywany za pomocą szybkiego interfejsu SPI.

Więcej na www.ti.com/product/TDC7201/datasheet

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów