nRF52840 - Bluetooth 5 ready SoC

nRF52840 - Bluetooth 5 ready SoC
Firma Nordic wprowadziła do oferty energooszczędny SoC typu nRF52840 gotowy do obsługi nowego standardu Bluetooth 5.0. Nowe możliwości obejmują zdolność transmisji danych na większą odległość przy większej prędkości, niż we wcześniejszych wersjach Bluetooth. Interfejs radiowy ma nową architekturę sprzętową o zwiększonej mocy wyjściowej i budżecie łącza, a przy tym jest kompatybilny z IEEE 802.15.4, a sam układ ma pamięci RAM i Flash mieszczące więcej danych.

Zgodnie z intencją producenta, nowy SoC jest przeznaczony do zastosowania w technologii inteligentnego budynku oraz zaawansowanych technicznie urządzeniach powszechnego użytku: elektronice wearables, systemach płatności, urządzeniach medycznych, czujnikach przemysłowych oraz w sensorach IoT.

Nowy SoC nRF52840 skonstruowano w sposób umożliwiający osiągnięcie zgodności z zapowiadaną specyfikacją Bluetooth 5.0. Układ umożliwia łączność na 4-krotnie większy dystans - transmisja danych z prędkością 2 Mb/s jest możliwa na 2-krotnie większa odległość, niż przy użyciu Bluetooth 4.2.

Dodatkowo do wsparcia Bluetooth 5.0, nowy układ jest zgodny z wymaganiami IEEE 802.15.4, co rozszerza zakres jego zastosowań również do technologii ZigBee i Thread (z dodatkowymi warstwami niezdefiniowanymi w standardzie).

Oprócz tego IEEE 802.15.4 może być również zastosowany jako warstwa Network Adaptation Layer w technologii 6LoWPAN oraz standardowym protokole IP, co znacząco rozszerza obszar aplikacji również w sieciach wykorzystujących różne standardy transmisji.

W układzie zawarto procesor 32-bitowy ARM Cortex-M4F taktowany przebiegiem o częstotliwości 64 MHz z jednostką FPU, jednostką kryptograficzną ARM CryptoCell 310, co znacząco wspomaga algorytmy DSP i zabezpieczające transmisję. Pamięć Flash mieści 1 MB, a RAM do 256 kB.

Dodatkowo do interfejsu radiowego są dostępne również moduły funkcjonalne, np. SPI, USB 2.0. Co może być istotne w niektórych zastosowaniach, nRF52840 może być zasilany napięciem wyższym od 5 V, dzięki czemu świetnie sprawdzi się a urządzeniach zasilanych energią wolnodostępną. Próbki nowego SoC od firmy Nordic są już dostępne w sieci dystrybucji (od 6 grudnia 2016 r.). Pełna oferta układów będzie dostępna w 4 kwartale 2017 r.

Więcej na www.nordicsemi.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów