RACM - seria przetwornic AC/DC do aplikacji medycznych

RACM - seria przetwornic AC/DC do aplikacji medycznych
Firma Recom poinformowała o uruchomieniu produkcji serii przetwornic AC/DC przeznaczonych do zastosowania w aplikacjach medycznych. Aktualnie są oferowane 3 moduły z nowej serii RACM, dostarczające do obciążenia moc: 40 W, 65 W lub 100 W.

Ze względu na specjalną budowę oraz dobrą sprawność przetwornice nie wymagają chłodzenia za pomocą wentylatora, co skutkuje cichą pracą. Wszystkie noszą znak CE oraz są zgodne z wymaganiami 3 edycji standardu UL/IEC/EN60601-1 2MOPP/ 250VAC (odpowiednie do urządzeń kl. II).

Napięcie wyjściowe jest regulowane w zakresie 5...48 VDC. Seria przetwornic RACM ma sprawność energetyczną do 93%. Zapewnia małe straty mocy oraz dokładną stabilizację napięcia wyjściowego w całym zakresie prądu obciążenia i napięcia wejściowego.

Pobór mocy w stanie bez obciążenia wynosi 0,3 W, co jest zgodne z dyrektywą ErP Ecodesign. Przetwornice są oferowane w metalowych obudowach oraz jako open frame, do zabudowania we własnym urządzeniu (wersja 100-watowa jest dostępna wyłącznie w metalowej obudowie).

Wszystkie modele pracują w zakresie temperatury -40...+85°C. Mają wzmocnioną izolację pomiędzy wejściem a wyjściem, wytrzymującą 4 kV oraz 1,5 kV pomiędzy dowolnym wejściem lub wyjściem a uziemieniem EMC. Są zgodne z normą EMC EN60601-1-2 dla urządzeń medycznych, FCC18 i EN55011 Class B EMC.

Nie wymagają przy tym stosowania filtrów zewnętrznych. Solidna budowa pozwoliła również na uzyskanie zgodności z normą EC60068-2-x określającą odporność na uderzenia i wibracje. Dzięki temu przetwornice są idealne do zastosowania w przenośnym sprzęcie medycznym, przeznaczonym do intensywnej opieki, instalowanym w domu pacjenta oraz w szpitalu przy jego łóżku.

Przetwornice są certyfikowane do pracy na wysokości do 5000 metrów, co oznacza, że można je również stosować w ambulansach oraz w szpitalach położonych na dużej wysokości. Wszystkie są objęte 5-letnią gwarancją producenta.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów