RACM - seria przetwornic AC/DC do aplikacji medycznych

RACM - seria przetwornic AC/DC do aplikacji medycznych
Firma Recom poinformowała o uruchomieniu produkcji serii przetwornic AC/DC przeznaczonych do zastosowania w aplikacjach medycznych. Aktualnie są oferowane 3 moduły z nowej serii RACM, dostarczające do obciążenia moc: 40 W, 65 W lub 100 W.

Ze względu na specjalną budowę oraz dobrą sprawność przetwornice nie wymagają chłodzenia za pomocą wentylatora, co skutkuje cichą pracą. Wszystkie noszą znak CE oraz są zgodne z wymaganiami 3 edycji standardu UL/IEC/EN60601-1 2MOPP/ 250VAC (odpowiednie do urządzeń kl. II).

Napięcie wyjściowe jest regulowane w zakresie 5...48 VDC. Seria przetwornic RACM ma sprawność energetyczną do 93%. Zapewnia małe straty mocy oraz dokładną stabilizację napięcia wyjściowego w całym zakresie prądu obciążenia i napięcia wejściowego.

Pobór mocy w stanie bez obciążenia wynosi 0,3 W, co jest zgodne z dyrektywą ErP Ecodesign. Przetwornice są oferowane w metalowych obudowach oraz jako open frame, do zabudowania we własnym urządzeniu (wersja 100-watowa jest dostępna wyłącznie w metalowej obudowie).

Wszystkie modele pracują w zakresie temperatury -40...+85°C. Mają wzmocnioną izolację pomiędzy wejściem a wyjściem, wytrzymującą 4 kV oraz 1,5 kV pomiędzy dowolnym wejściem lub wyjściem a uziemieniem EMC. Są zgodne z normą EMC EN60601-1-2 dla urządzeń medycznych, FCC18 i EN55011 Class B EMC.

Nie wymagają przy tym stosowania filtrów zewnętrznych. Solidna budowa pozwoliła również na uzyskanie zgodności z normą EC60068-2-x określającą odporność na uderzenia i wibracje. Dzięki temu przetwornice są idealne do zastosowania w przenośnym sprzęcie medycznym, przeznaczonym do intensywnej opieki, instalowanym w domu pacjenta oraz w szpitalu przy jego łóżku.

Przetwornice są certyfikowane do pracy na wysokości do 5000 metrów, co oznacza, że można je również stosować w ambulansach oraz w szpitalach położonych na dużej wysokości. Wszystkie są objęte 5-letnią gwarancją producenta.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów