Nowe środowisko projektowe zostało oparte na dobrze znanej platformie STM32Cube. Obejmuje ono generator kodu STM32CubeMX, konfigurator z estymacją poboru mocy oraz pakiet STM32CubeL4. Producent przygotował płytkę prototypową NUCLEO-L432KC ułatwiającą tworzenie nowych projektów.
Jest to pierwsza płytka Nucleo-32 zawierająca mikrokontroler w miniaturowej obudowie QFN32 (STM32L432KCU6). Można ją programować za pomocą narzędzi online ARM mbed, a rozmieszczenie wyprowadzeń jest zgodne z Arduino Nano, co ułatwia rozszerzenie o dodatkowe funkcjonalności.
Pięć nowych linii mikrokontrolerów STM32L43x i STM32L44x zawiera układy z wbudowanym kontrolerem USB, kontrolerem LCD i sprzętową jednostką kryptograficzną. Mają one do 256 kB pamięci Flash i są oferowane również w obudowach o małej liczbie wyprowadzeń.
Inne elementy wyposażenia obejmują m.in. generator liczb losowych, 12-bitowy przetwornik A/C o próbkowaniu 5 MSa/s, wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego i komparatory analogowe. Wszystkie układy charakteryzują się energooszczędną pracą w każdych warunkach.
Mają 7 trybów oszczędnościowych, w tym energooszczędny tryb akwizycji danych (Batch-Acquisition Mmmode), a ich poszczególne bloki wewnętrzne (funkcje analogowe, USB, linie I/O) są zasilane z niezależnych obwodów. Zastosowany tu 32-bitowy rdzeń obliczeniowy ARM Cortex-M4F zapewnia dużą moc obliczeniową w stosunku do poboru prądu.
Uzyskał wynik 177 ULPMark w teście EEMBC ULPBench przy napięciu zasilania 3,0 V. Mikrokontrolery z nowej oferty są już dostępne w sprzedaży. Występują w różnych wariantach obudów, w tym miniaturowej WLCSP zajmującej powierzchnię 3,14 mm×3,14 mm oraz QFN - od 32- (5 mm×5 mm) do 100-nóżkowych (14 mm×14 mm).