Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

STM32L4 - nowa seria energooszczędnych mikrokontrolerów

STM32L4 - nowa seria energooszczędnych mikrokontrolerów
Firma STMicroelectronics wprowadziła nowe środowisko projektowe dla energooszczędnych mikrokontrolerów STM32L4, a równocześnie rozszerzyła ofertę tych układów o 5 nowych serii o różnej pojemności pamięci, dostępnych w różnych obudowach.

Nowe środowisko projektowe zostało oparte na dobrze znanej platformie STM32Cube. Obejmuje ono generator kodu STM32CubeMX, konfigurator z estymacją poboru mocy oraz pakiet STM32CubeL4. Producent przygotował płytkę prototypową NUCLEO-L432KC ułatwiającą tworzenie nowych projektów.

Jest to pierwsza płytka Nucleo-32 zawierająca mikrokontroler w miniaturowej obudowie QFN32 (STM32L432KCU6). Można ją programować za pomocą narzędzi online ARM mbed, a rozmieszczenie wyprowadzeń jest zgodne z Arduino Nano, co ułatwia rozszerzenie o dodatkowe funkcjonalności.

Pięć nowych linii mikrokontrolerów STM32L43x i STM32L44x zawiera układy z wbudowanym kontrolerem USB, kontrolerem LCD i sprzętową jednostką kryptograficzną. Mają one do 256 kB pamięci Flash i są oferowane również w obudowach o małej liczbie wyprowadzeń.

Inne elementy wyposażenia obejmują m.in. generator liczb losowych, 12-bitowy przetwornik A/C o próbkowaniu 5 MSa/s, wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego i komparatory analogowe. Wszystkie układy charakteryzują się energooszczędną pracą w każdych warunkach.

Mają 7 trybów oszczędnościowych, w tym energooszczędny tryb akwizycji danych (Batch-Acquisition Mmmode), a ich poszczególne bloki wewnętrzne (funkcje analogowe, USB, linie I/O) są zasilane z niezależnych obwodów. Zastosowany tu 32-bitowy rdzeń obliczeniowy ARM Cortex-M4F zapewnia dużą moc obliczeniową w stosunku do poboru prądu.

Uzyskał wynik 177 ULPMark w teście EEMBC ULPBench przy napięciu zasilania 3,0 V. Mikrokontrolery z nowej oferty są już dostępne w sprzedaży. Występują w różnych wariantach obudów, w tym miniaturowej WLCSP zajmującej powierzchnię 3,14 mm×3,14 mm oraz QFN - od 32- (5 mm×5 mm) do 100-nóżkowych (14 mm×14 mm).

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów