STM32L4 - nowa seria energooszczędnych mikrokontrolerów

STM32L4 - nowa seria energooszczędnych mikrokontrolerów
Firma STMicroelectronics wprowadziła nowe środowisko projektowe dla energooszczędnych mikrokontrolerów STM32L4, a równocześnie rozszerzyła ofertę tych układów o 5 nowych serii o różnej pojemności pamięci, dostępnych w różnych obudowach.

Nowe środowisko projektowe zostało oparte na dobrze znanej platformie STM32Cube. Obejmuje ono generator kodu STM32CubeMX, konfigurator z estymacją poboru mocy oraz pakiet STM32CubeL4. Producent przygotował płytkę prototypową NUCLEO-L432KC ułatwiającą tworzenie nowych projektów.

Jest to pierwsza płytka Nucleo-32 zawierająca mikrokontroler w miniaturowej obudowie QFN32 (STM32L432KCU6). Można ją programować za pomocą narzędzi online ARM mbed, a rozmieszczenie wyprowadzeń jest zgodne z Arduino Nano, co ułatwia rozszerzenie o dodatkowe funkcjonalności.

Pięć nowych linii mikrokontrolerów STM32L43x i STM32L44x zawiera układy z wbudowanym kontrolerem USB, kontrolerem LCD i sprzętową jednostką kryptograficzną. Mają one do 256 kB pamięci Flash i są oferowane również w obudowach o małej liczbie wyprowadzeń.

Inne elementy wyposażenia obejmują m.in. generator liczb losowych, 12-bitowy przetwornik A/C o próbkowaniu 5 MSa/s, wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego i komparatory analogowe. Wszystkie układy charakteryzują się energooszczędną pracą w każdych warunkach.

Mają 7 trybów oszczędnościowych, w tym energooszczędny tryb akwizycji danych (Batch-Acquisition Mmmode), a ich poszczególne bloki wewnętrzne (funkcje analogowe, USB, linie I/O) są zasilane z niezależnych obwodów. Zastosowany tu 32-bitowy rdzeń obliczeniowy ARM Cortex-M4F zapewnia dużą moc obliczeniową w stosunku do poboru prądu.

Uzyskał wynik 177 ULPMark w teście EEMBC ULPBench przy napięciu zasilania 3,0 V. Mikrokontrolery z nowej oferty są już dostępne w sprzedaży. Występują w różnych wariantach obudów, w tym miniaturowej WLCSP zajmującej powierzchnię 3,14 mm×3,14 mm oraz QFN - od 32- (5 mm×5 mm) do 100-nóżkowych (14 mm×14 mm).

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów