Moduły z modemem PLC

Moduły z modemem PLC
Firma Renesas poinformowała o uruchomieniu produkcji modułu - platformy z modemem PLC bazującej na układzie scalonym R9A06G037GNP. Umożliwia on komunikację za pomocą linii zasilających i może znaleźć zastosowanie przy monitorowaniu sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, w instalacjach oświetleniowych, a zwłaszcza w oświetleniu ulicznym, automatyce budynkowej i innych urządzeniach.

Co ważne, uruchomienie produkcji modułu było jednoczesne z wprowadzeniem odpowiednich driverów programowych VSA (Verified Software Add-on) zawierających implementację protokołu komunikacyjnego G3-PLC dla mikrokontrolerów Synergy.

Zależnie od wymagań aplikacji, konstruktorzy mogą wybierać z szerokiego spektrum produktów oferowanych przez Renesas, kompatybilnych z platformą Synergy. Są to mikrokontrolery z rdzeniami ARM: od Cortex-M0+ (32 MHz /128 kB Flash/16 kB SRAM) do Cortex-M4 (240 MHz/4 MB Flash/640 kB SRAM).

Połączenie procesora Synergy z układem scalonym modemu PLC trzeciej generacji pozwala na wykonanie wydajnego systemu modułowego, elastycznego w zastosowaniach i zoptymalizowanego pod względem kosztów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że unika się kosztownego i długotrwałego procesu certyfikacji, co umożliwia szybkie realizowanie pomysłów i wprowadzanie produktów na rynek.

Moduł z modemem PLC proponowany przez Renesas obsługuje wszystkie standardowe protokoły komunikacyjne, takie jak: PRIME 1.3.6 i PRIME1.4 w pełnym spektrum częstotliwości, G3-PLC we wszystkich, używanych globalnie zakresach częstotliwości, zgodnie ze specyfikacjami CENELEC A, FCC i ARIB.

Bardzo dobra jakość sygnału, szeroki zakres dynamiczny oraz podwyższona odporność na zaburzenia są zapewniane przez wbudowane obwody analogowe oraz odpowiednie algorytmy DSP. Oprócz wspomnianej platformy, Renesas dostarcza także niewielki moduł modemu PLC z układem scalonym R9A06G037GNP, wyposażony w interfejs Pmod opracowany przez Digilent.

Dzięki niemu może on być używany z dowolną platformą deweloperską Synergy Development Kit lub zestawami innych producentów. Oficjalna premiera nowej platformy G3-PLC VSA praz modułu z interfejsem Pmod będzie miała miejsce na targach European Utility Week (http://www.european-utility-week.com/) odbywających się w Barcelonie w dniach od 15 do 17 Listopada. Firma Renesas będzie prezentowała swoje rozwiązania na stoisku numer 3G141.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów