ModelGauge m5 - wskaźniki stanu akumulatorów

ModelGauge m5 - wskaźniki stanu akumulatorów
Pomiar stanu naładowania akumulatora nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jego napięcie zmienia się wraz z temperaturą i prądem obciążenia, a technika pomiaru ładunku wymaga przeprowadzania kompensacji mającej na celu wyeliminowanie błędów kumulowania się offsetu.

Te problemy pozwalają rozwiązać nowe wskaźniki stanu akumulatorów z rodziny ModelGauge m5 opracowane przez firmę Maxim Integrated. Zaimplementowano w nich złożony algorytm pozwalający na podstawie pomiaru napięcia, prądu i temperatury na wyznaczenie stopnia naładowania akumulatora, jego całkowitej pojemności wyrażonej w mAh oraz czasu do rozładowania lub do pełnego naładowania.

ModelGauge m5 to układy poprawiające walory użytkowe oraz pozwalające na pełne wykorzystanie energii zgromadzonej w akumulatorze. Ich ważną zaletą w stosunku do podobnych układów z oferty innych producentów jest brak konieczności charakteryzacji ogniw.

Ponadto, układy te jako pierwsze wykorzystują standard szyfrowania SHA-256 z kluczem 160-bitowym do bezpiecznej autoryzacji pakietów akumulatorowych, utrudniający próby ich klonowania. Pakiety akumulatorowe zazwyczaj charakteryzują się około 5-letnią żywotnością.

Po tym czasie ulegają znaczniej degradacji, co skutkuje coraz krótszym czasem pracy urządzeń. Algorytm Cycle+ zastosowany w układach rodziny ModelGauge m5 pozwala na wykrywanie nawet najmniejszych zmian pojemności pozwalając określić czas wymiany akumulatora zanim jego osiągi ulegną wyraźnemu pogorszeniu.

Na tej podstawie projektant może modyfikować parametry ładowania, pozwalając wydłużyć do maksimum żywotność akumulatora lub też zaplanować czas pozostały do jego wymiany. Oferta wskaźników ModelGauge m5 obejmuje 4 typy układów: MAX17211/MAX17215 z interfejsem 1-Wire i MAX17201/MAX17205 z interfejsem I²C.

Ponadto, różnią się one poborem prądu w trybie spoczynkowym, wynoszącym 9 µA dla MAX17201/MAX17211 lub 12 µA dla MAX17205/MAX17215. Wszystkie układy są dostępne w obudowie TDFN-14. Mogą pracować w zakresie temperatury otoczenia -40…+85°C.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów