Zawierają one bloki funkcjonalne mogące pracować autonomicznie, odciążające tym samym rdzeń, co pozwala na ograniczenie poboru energii oraz osiągnięcie większej wydajności obliczeniowej. Wśród bloków funkcjonalnych znajdziemy konfigurowalny blok komórek logicznych CLC, zestaw wielowyjściowych modulatorów Capture/Compare/PWM i inne.
Mikrokontrolery PIC32MM pobierają prąd o natężeniu około 0,5 µA w trybie uśpienia. W zależności od typu, są wyposażone w pamięć Flash mieszczącą 16, 32 lub 64 kB. Osiągają moc obliczeniową 79 CoreMark przy częstotliwości zegara 25 MHz.
Mikrokontrolery rodziny PIC32MM są wspierane przez profesjonalne narzędzia projektowe: środowisko MPLAB X IDE, kompilator MPLAB XC oraz MPLAB Code Configurator (MCC) do konfiguracji i mapowania wyprowadzeń układów, będący częścią systemu MPLAB X.
Producent oferuje też moduł ewaluacyjny (MA320020) z mikrokontrolerem PIC32MM przystosowany do montażu w płytce bazowej Explorer 16 Development Board (DM240001). Nowe układy są już dostępne w masowej produkcji. Są oferowane w różnych obudowach, w tym w 20-wyprowadzeniowych QFN i SSOP, 28-wyprowadzeniowych uQFN, QFN, SOIC, SSOP i SPDIP oraz QFN-36 i uQFN-40.