Układ jest oferowany w miniaturowej obudowie QFN PowerStack mającej wymiary 7 mm×5 mm×1,5 mm. Wewnątrz niej zamontowano również tranzystory kluczujące MOSFET high side i low side o bardzo małej rezystancji RDS(on) (odpowiednio: 2,9 mΩ i 1,2 mΩ).
Pomimo niewielkiej obudowy dopuszczalny prąd obciążenia układu wynosi aż 40 A. W związku z tym, że do obciążenia może być dostarczany prąd o bardzo dużym natężeniu, to istotny może być spadek napięcia na przewodach połączeniowych.
Dlatego producent wyposażył układ w różnicowe wejście pomiaru napięcia umożliwiające kompensację tego spadku. Jest to pierwszy układ przetwornicy step down mający wbudowaną taką możliwość. Przy przetwarzaniu układ wykorzystuje technikę Adaptive On-Time Control z wybieraną częstotliwością przełączania: 425 kHz, 650 kHz, 875 kHz, 1,05 MHz.
TPS548DD2 został zaprojektowany do zasilania wymagających układów procesów DSP oraz ASIC, co jednak nie wyklucza jego innych zastosowań. Generalnie, zgodnie z intencją producenta, nadaje się do zasilania urządzeń o dużej gęstości upakowania podzespołów.
Układ pracuje z napięciem weyjściowym z zakresu 1,5...16 V (PVIN) przy zasilaniu napięciem z zakresu 4,5...22 V (VDD). Napięcie wyjściowe jest stabilizowane i regulowane w zakresie 0,6...5,5 V. Wbudowane źródło napięcia referencyjnego ma w całym zakresie dopuszczalnej temperatury złącza (-40...+125°C) stabilność ±0,5%. do +125°C.
Jego napięcie może być zmieniane za pomocą wyprowadzeń VSEL w zakresie 0,6...1,2 V z krokiem 50 mV. Układ ma programowalne ograniczenie prądowe oraz pełen, stosowany przez TI zestaw zabezpieczeń. Poprawna praca jest sygnalizowana za pomocą wyjścia Power Good. Dla układu jest oferowany zestaw ewaluacyjny TPS548D22EVM-784 umożliwiający jego przetestowanie oraz zapoznanie się z funkcjami.