TPS548D22 - 40-amperowy step down z kompensacją spadku napięcia

TPS548D22 - 40-amperowy step down z kompensacją spadku napięcia
Texas Instruments poinformował o wprowadzeniu do oferty nowego układu scalonego przetwornicy DC/DC step down z rodziny SWIFT. Układ nosi oznaczenie TPS548D22 i jest jednym z układów, w którym osiągnięto bardzo duży współczynnik gęstości mocy.

Układ jest oferowany w miniaturowej obudowie QFN PowerStack mającej wymiary 7 mm×5 mm×1,5 mm. Wewnątrz niej zamontowano również tranzystory kluczujące MOSFET high side i low side o bardzo małej rezystancji RDS(on) (odpowiednio: 2,9 mΩ i 1,2 mΩ).

Pomimo niewielkiej obudowy dopuszczalny prąd obciążenia układu wynosi aż 40 A. W związku z tym, że do obciążenia może być dostarczany prąd o bardzo dużym natężeniu, to istotny może być spadek napięcia na przewodach połączeniowych.

Dlatego producent wyposażył układ w różnicowe wejście pomiaru napięcia umożliwiające kompensację tego spadku. Jest to pierwszy układ przetwornicy step down mający wbudowaną taką możliwość. Przy przetwarzaniu układ wykorzystuje technikę Adaptive On-Time Control z wybieraną częstotliwością przełączania: 425 kHz, 650 kHz, 875 kHz, 1,05 MHz.

TPS548DD2 został zaprojektowany do zasilania wymagających układów procesów DSP oraz ASIC, co jednak nie wyklucza jego innych zastosowań. Generalnie, zgodnie z intencją producenta, nadaje się do zasilania urządzeń o dużej gęstości upakowania podzespołów.

Układ pracuje z napięciem weyjściowym z zakresu 1,5...16 V (PVIN) przy zasilaniu napięciem z zakresu 4,5...22 V (VDD). Napięcie wyjściowe jest stabilizowane i regulowane w zakresie 0,6...5,5 V. Wbudowane źródło napięcia referencyjnego ma w całym zakresie dopuszczalnej temperatury złącza (-40...+125°C) stabilność ±0,5%. do +125°C.

Jego napięcie może być zmieniane za pomocą wyprowadzeń VSEL w zakresie 0,6...1,2 V z krokiem 50 mV. Układ ma programowalne ograniczenie prądowe oraz pełen, stosowany przez TI zestaw zabezpieczeń. Poprawna praca jest sygnalizowana za pomocą wyjścia Power Good. Dla układu jest oferowany zestaw ewaluacyjny TPS548D22EVM-784 umożliwiający jego przetestowanie oraz zapoznanie się z funkcjami.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów