ATtiny102/104 - mikrokontrolery do odmierzania czasu

ATtiny102/104 - mikrokontrolery do odmierzania czasu
Firma Atmel wprowadziła do oferty mikrokontrolery ATtiny102 i ATtiny104. Są to nowe, 8-bitowe układy procesorowe z rodziny AVR, zoptymalizowane do aplikacji, których głównym zadaniem jest odmierzanie czasu, sterowanie niewielkim silnikiem lub funkcja inteligentnego włącznika/wyłącznika.

Nowe mikrokontrolery są oferowane w niewielkich obudowach i do zasilania wymagają małej mocy, podobnie jak rozwiązania "analogowe", które zastępują. Z drugiej strony, umożliwiają łatwiejszą realizację rozszerzonej funkcjonalności, a ich aplikacja zajmuje mniej miejsca na płytce drukowanej.

Mikrokontrolery ATtiny102 i ATtiny104 mają znany i sprawdzony w wielu zastosowaniach 8-bitowy rdzeń RISC AVR wykonany w technologii CMOS. Rdzeń wyposażono w 16 rejestrów ogólnego przeznaczenia, które mogą bezpośrednio komunikować się z ALU.

Instrukcje są wykonywane w pojedynczym cyklu maszynowym, który może być równy cyklowi zegarowemu. Szeroki zakres prędkości pracy wynoszący 1...12 MIPS ułatwia optymalizowanie systemu pod kątem poboru energii, co ułatwia zastosowanie w urządzeniach zasilanych bateryjnie.

Pamięć Flash ma stosunkowo małą pojemność, bo jedynie 1 kB, ale też układy są przeznaczone do raczej nieskomplikowanych aplikacji. Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem z zakresu 1,8...5,5 V. Dostępne opcje umożliwiają aktualizację firmware za pomocą USART i nieulotne przechowywanie danych.

Wyposażenie obejmuje: wbudowany oscylator RC o stabilizowanej częstotliwości, interfejs USART, 10-bitowy przetwornik A/C, źródło napięcia referencyjnego dla przetwornika. W trybie czuwania układy pobierają prąd o natężeniu poniżej 100 nA z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM.

Oba układy są wspierane przez zestaw ewaluacyjny Atmel ATiny104 Xplained Nano dostępny u producenta i u jego dystrybutorów. Oprogramowanie może być tworzone za pomocą Atmel Studio 8 - darmowego, zintegrowanego środowiska programistycznego zawierającego edytor, kompilator, symulator i debugger, a także obsługującego szeroką gamę programatorów.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów