Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

ATtiny102/104 - mikrokontrolery do odmierzania czasu

ATtiny102/104 - mikrokontrolery do odmierzania czasu
Firma Atmel wprowadziła do oferty mikrokontrolery ATtiny102 i ATtiny104. Są to nowe, 8-bitowe układy procesorowe z rodziny AVR, zoptymalizowane do aplikacji, których głównym zadaniem jest odmierzanie czasu, sterowanie niewielkim silnikiem lub funkcja inteligentnego włącznika/wyłącznika.

Nowe mikrokontrolery są oferowane w niewielkich obudowach i do zasilania wymagają małej mocy, podobnie jak rozwiązania "analogowe", które zastępują. Z drugiej strony, umożliwiają łatwiejszą realizację rozszerzonej funkcjonalności, a ich aplikacja zajmuje mniej miejsca na płytce drukowanej.

Mikrokontrolery ATtiny102 i ATtiny104 mają znany i sprawdzony w wielu zastosowaniach 8-bitowy rdzeń RISC AVR wykonany w technologii CMOS. Rdzeń wyposażono w 16 rejestrów ogólnego przeznaczenia, które mogą bezpośrednio komunikować się z ALU.

Instrukcje są wykonywane w pojedynczym cyklu maszynowym, który może być równy cyklowi zegarowemu. Szeroki zakres prędkości pracy wynoszący 1...12 MIPS ułatwia optymalizowanie systemu pod kątem poboru energii, co ułatwia zastosowanie w urządzeniach zasilanych bateryjnie.

Pamięć Flash ma stosunkowo małą pojemność, bo jedynie 1 kB, ale też układy są przeznaczone do raczej nieskomplikowanych aplikacji. Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem z zakresu 1,8...5,5 V. Dostępne opcje umożliwiają aktualizację firmware za pomocą USART i nieulotne przechowywanie danych.

Wyposażenie obejmuje: wbudowany oscylator RC o stabilizowanej częstotliwości, interfejs USART, 10-bitowy przetwornik A/C, źródło napięcia referencyjnego dla przetwornika. W trybie czuwania układy pobierają prąd o natężeniu poniżej 100 nA z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM.

Oba układy są wspierane przez zestaw ewaluacyjny Atmel ATiny104 Xplained Nano dostępny u producenta i u jego dystrybutorów. Oprogramowanie może być tworzone za pomocą Atmel Studio 8 - darmowego, zintegrowanego środowiska programistycznego zawierającego edytor, kompilator, symulator i debugger, a także obsługującego szeroką gamę programatorów.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów