Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

CPN2102N - nowy kontroler z rodziny USBXpress

CPN2102N - nowy kontroler z rodziny USBXpress
Firma Silicon Labs rozszerzyła rodzinę układów USBXpress o najmniejszego jej członka - konwerter USB 2.0/UART, układ CP2102N. Umożliwia on łatwe dodanie interfejsu USB 2.0 do urządzenia lub układu procesorowego z interfejsem UART.

Potencjalnemu użytkownikowi oferuje tę zaletę, że zwalnia go z konieczności opracowywania skomplikowanego stosu komunikacyjnego oraz warstwy fizycznej łącza, co zdecydowanie skraca czas opracowywania nowego wyrobu.

Układ CPN2102N jest oferowany w miniaturowych obudowach QFN, z których najmniejsza zajmuje powierzchnię 3 mm×3 mm. Nadaje się do zastosowania w tzw. "gwizdkach" dołączanych do USB, terminalach płatniczych, loggerach danych, kontrolerach gier oraz osobistych urządzeniach medycznych i fitness. Co ciekawe, aplikacja układu nie wymaga zastosowania rezonatora kwarcowego, rezystorów i innych komponentów zewnętrznych. Ogranicza to przestrzeń zajmowaną na płytce drukowanej oraz zmniejsza całkowity koszt produkcji urządzenia i podwyższa jego niezawodność.

Prędkość transmisji wynosi do 3 Mb/s. Zgodnie z materiałami producenta, maksymalny prąd zasilania układu wynosi 10 mA, co umożliwia jego stosowanie w energooszczędnych aplikacjach zasilanych z baterii. Zaawansowane opcje, takie jak możliwość zdalnego wybudzania za pomocą dodatkowego wejścia oraz detekcja dołączenia ładowarki USB pozwalają na osiągnięcie dalszych oszczędności oraz obniżenie stopnia złożoności urządzenia, w którym pracuje układ.

Kontroler CP2102N jest oferowany w obudowach QFN20 (3 mm×3 mm), QFN24 (4 mm×4 mm) oraz QFN28 (5 mm×5 mm). Producent - Silicon Labs - oferuje darmowe sterowniki instalujące w systemie wirtualny port COM. Dla potrzeb konfigurowania układu jest dostępne darmowe oprogramowanie Xpress Configurator, a dla łatwej oceny przydatności i możliwości - płytka ewaluacyjna CP2102N-EK umożliwiająca łatwy dostęp do GPIO, UART, wyprowadzeń detektora ładowarki oraz z zamontowanym przyciskiem zdalnego wybudzania.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów