Digi XBee SD2 - moduł komunikacyjny kompatybilny z Thread

Digi XBee SD2 - moduł komunikacyjny kompatybilny z Thread
Firma Mouser poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży modułu komunikacyjnego firmy Digi, kompatybilnego z technologią Thread, której zastosowanie jest spodziewane w aplikacjach IoT.

Moduł XBee S2D ZigBee Thread-ready, podobnie jak inne produkty Digi, jest kompatybilny pod względem elektrycznym i rozmieszczenia wyprowadzeń z innymi produktami tej firmy, co zapewnia łatwą ścieżkę migracji pomiędzy rozwiązaniami.

Protokół Thread został opracowany pod kątem użycia w aplikacjach wymagających małego poboru energii. Umożliwia adresowanie IPv6, tworzenie sieci kratowych o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa (mechanizmy zabezpieczające są implementowane w warstwie sieciowej).

Protokół komunikacyjny zapewnia bezpieczną sieć małego zasięgu dla urządzeń IoT oraz aplikacji przemysłowych komunikujących się bezprzewodowo. Moduł Digi XBee S2D ZigBee Thread-ready bazuje na tej samej specyfikacji standardu 802.15.4, co inne moduły Digi XBee z serii 2.

Zawiera SoC firmy Silicon Labs typu EM3587 z 512 kB pamięci Flash i 64 kB RAM. Te zasoby umożliwiają aktualizację firmware w celu zaimplementowania pełnej obsługi protokołu Thread dla urządzeń brzegowych i routerów, po ukazaniu się pełnej specyfikacji protokołu w 2017 r.

Moduł komunikuje się z systemem nadrzędnym za pomocą interfejsu SPI zapewniającego dużą prędkość transmisji oraz łatwą integrację z systemem procesorowym. Moduł ma moc nadawczą 3,1 mW (6,3 mW w trybie boost), co zapewnia zasięg do 60 metrów wewnątrz pomieszczeń i do 1200 metrów w terenie otwartym.

Transmisja jest zabezpieczona za pomocą 128-bitowego szyfrowania AES. Jak wspomniano, moduł jest kompatybilny pod względem elektrycznym, obudowy i rozmieszczenia wyprowadzeń z innymi modułami Digi XBee oraz może pracować w sieciach ZigBee, dzięki czemu - zależnie od rynku, obowiązujących standardów i potencjalnego zastosowania - można łatwo wybierać protokół komunikacyjny oraz robocze pasmo radiowe.

Moduły są wspierane przez zestaw ewaluacyjny Digi XKB2-Z7T-WTZM XBee S2D ZigBee Thread-Ready Mesh Kit zawierający moduły Digi XBee S2D ZigBee, kabel micro-USB oraz płytkę ewaluacyjną Digi XBee, która może być używana z oprogramowaniem Seeed Studio Grove.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów