Digi XBee SD2 - moduł komunikacyjny kompatybilny z Thread

Digi XBee SD2 - moduł komunikacyjny kompatybilny z Thread
Firma Mouser poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży modułu komunikacyjnego firmy Digi, kompatybilnego z technologią Thread, której zastosowanie jest spodziewane w aplikacjach IoT.

Moduł XBee S2D ZigBee Thread-ready, podobnie jak inne produkty Digi, jest kompatybilny pod względem elektrycznym i rozmieszczenia wyprowadzeń z innymi produktami tej firmy, co zapewnia łatwą ścieżkę migracji pomiędzy rozwiązaniami.

Protokół Thread został opracowany pod kątem użycia w aplikacjach wymagających małego poboru energii. Umożliwia adresowanie IPv6, tworzenie sieci kratowych o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa (mechanizmy zabezpieczające są implementowane w warstwie sieciowej).

Protokół komunikacyjny zapewnia bezpieczną sieć małego zasięgu dla urządzeń IoT oraz aplikacji przemysłowych komunikujących się bezprzewodowo. Moduł Digi XBee S2D ZigBee Thread-ready bazuje na tej samej specyfikacji standardu 802.15.4, co inne moduły Digi XBee z serii 2.

Zawiera SoC firmy Silicon Labs typu EM3587 z 512 kB pamięci Flash i 64 kB RAM. Te zasoby umożliwiają aktualizację firmware w celu zaimplementowania pełnej obsługi protokołu Thread dla urządzeń brzegowych i routerów, po ukazaniu się pełnej specyfikacji protokołu w 2017 r.

Moduł komunikuje się z systemem nadrzędnym za pomocą interfejsu SPI zapewniającego dużą prędkość transmisji oraz łatwą integrację z systemem procesorowym. Moduł ma moc nadawczą 3,1 mW (6,3 mW w trybie boost), co zapewnia zasięg do 60 metrów wewnątrz pomieszczeń i do 1200 metrów w terenie otwartym.

Transmisja jest zabezpieczona za pomocą 128-bitowego szyfrowania AES. Jak wspomniano, moduł jest kompatybilny pod względem elektrycznym, obudowy i rozmieszczenia wyprowadzeń z innymi modułami Digi XBee oraz może pracować w sieciach ZigBee, dzięki czemu - zależnie od rynku, obowiązujących standardów i potencjalnego zastosowania - można łatwo wybierać protokół komunikacyjny oraz robocze pasmo radiowe.

Moduły są wspierane przez zestaw ewaluacyjny Digi XKB2-Z7T-WTZM XBee S2D ZigBee Thread-Ready Mesh Kit zawierający moduły Digi XBee S2D ZigBee, kabel micro-USB oraz płytkę ewaluacyjną Digi XBee, która może być używana z oprogramowaniem Seeed Studio Grove.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów