A4955, A4956 i A5957 - nowe drivery silników

A4955, A4956 i A5957 - nowe drivery silników
Allegro MicroSystems dodaje do oferty trzy mostkowe sterowniki silników DC współpracujące z zewnętrznymi tranzystorami MOS: Układy A4955, A4956 i A5957 mogą pracować przy zasilaniu napięciem do 50 V oraz prądzie obciążenia do 20 A.

Różnią się rodzajem interfejsu, co pozwala na dobranie odpowiedniego układu do aplikacji. Układ A4955 ma wejścia IN1, IN2 i SLEEPn umożliwiające zasilanie współpracującego silnika w kierunku do przodu, do tyłu, jego hamowanie oraz załączenie trybu spoczynkowego.

Układ A4956 ma wejścia Phase, Enable i Mode umożliwiające zasilanie silnika w kierunku do przodu, do tyłu, hamowanie oraz szybkie wygaszanie (Fast Decay). Układ A5957 ma wyjścia Phase, Enable i SLEEPn umożliwiające zasilanie silnika w kierunku do przodu, do tyłu oraz wolne wygaszanie (Slow Decay).

Unikalną cechą wszystkich trzech układów jest linia analogowa AIOUT mogąca służyć do monitorowania prądu wyjściowego poprzez pomiar spadku napięcia na rezystorze szeregowym. Układ próbkująco-pamiętający rejestruje szczytowe napięcie na rezystorze szeregowym i przechowuje przy wyłączonym kluczu do czasu rozpoczęcia następnego cyklu PWM.

Napięcie to jest 10-krotnie wzmacniane i podawane na linię AIOUT, pozwalając użytkownikowi na precyzyjną estymację natężenia prądu płynącego przez silnik w czasie rzeczywistym. Inną unikalną cechą jest programowalny układ sterowania bramek.

Za pomocą zewnętrznego rezystora można ustalić amplitudę prądu sterującego bramkami zewnętrznych tranzystorów FET w mostku sterującym silnikiem, co pozwala kontrolować szybkość narastania napięcia i zapewnić zgodność z wymaganiami norm w zakresie dopuszczalnej emisji elektromagnetycznej.

Układy A4955 i A4956 są oferowane w obudowach QFN-20 i eTSSOP-20 z wyprowadzeniem dla radiatora. Układ A5957 jest dostępny wyłącznie w obudowie QFN-20.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów