Xilinx jest zaangażowany we współpracę z ponad setką klientów korzystających z oprogramowania Vivado Design Suite 2015.4, umożliwiającego tworzenie projektów dla UltraScale+, z których ponad 60 otrzymało już wcześniej próbki układów lub płytki ewaluacyjne.
Układy Virtex UltraScale+ dołączają do dwóch wcześniejszych rodzin produkowanych w technologii 16 nm: Zynq UltraScale+ MPSoC i Kintex UltraScale+ FPGA. Zostały one zrealizowane na bazie rodziny Virtex UltraScale - pierwszych układów FPGA wykonywanych w procesie 20 nm.
Wyposażono je w najnowocześniejsze technologie, w tym transceivery 32,75 Gb/s, rdzenie PCIe Gen 4 i pamięci UltraRAM. Nowe układy mają parametry i stopień integracji wystarczające do aplikacji w nowej generacji systemów komunikacyjnych (centra danych, Ethernet terabitowy, 400G), aparaturze pomiarowej oraz aplikacjach lotniczych i wojskowych.
Układy Virtex UltraScale+ zapewniają od 2x do 5x korzystniejszy współczynnik szybkości obliczeniowej do poboru mocy od wcześniejszych serii produkowanych w technologii 28 nm. Mają do 3,6 miliona makrocel oraz do 500 Mb pamięci.
Oprócz tego wyposażono je w kontroler MAC 100G Ethernet MAC z korekcją błędów RS-FEC i rdzeniami 150G obsługującymi protokół Interlaken, zintegrowane bloki PCI Express Gen 3x16 i Gen 4x8, do 128 wbudowanych transceiverów o przepustowości 32,75 Gbps pozwalających na realizację terabitowych systemów transmisyjnych.
Układy wspierają obsługa szyfrowanie za pomocą algorytmów AES-GCM i RSA-2048. Pobór mocy jest mniejszy o około 60% w porównaniu z układami FPGA z serii 7. Dodatkowo, układ może skalować napięcie zasilające w celu zwiększenia wydajności i obniżenia zapotrzebowania na moc zasilającą.