Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

100-woltowy driver high side do baterii wysokonapięciowych

100-woltowy driver high side do baterii wysokonapięciowych
Firma Texas Instruments ogłosiła wprowadzenie do produkcji 100-woltowego drivera high side przeznaczonego do wysokonapięciowych aplikacji baterii litowo - jonowych. Nowy układ zapewnia zaawansowane opcje kontroli oraz ochrony ogniw.

Układ bq76200 pracuje w konfiguracji high side. W jego strukturze znajduje się tranzystor FET z kanałem N. Driver jest przeznaczony do zastosowania z bateriami akumulatorów powszechnie używanymi w systemach magazynujących energię dla napędów pojazdów elektrycznych włączając w to drony, rowery elektryczne, motocykle i inne.

W porównaniu z rozwiązaniami bazującymi na 50-woltowym tranzystorze FET umieszczanym po stronie masy (low side), 100-woltowy tranzystor FET włączany od wyższego potencjału (high side) jest zapewniona lepsza ochrona przed przepięciami, które mogą występować przy zasilaniu silnika elektrycznego o amplitudzie rzędu trzykrotności napięcia znamionowego.

Ponadto, układ bq76200 pomaga w stałym monitorowaniu baterii zasilającej oraz umożliwia rozszerzoną diagnostykę - zarówno podczas ładowania, jak i rozładowania.

Ważniejsze parametry układu bq76200 są następujące:

  • Elastyczny zakres napięcia zasilania kompatybilny z różnymi konfiguracjami baterii, o różnej pojemności oraz napięciu znamionowym z zakresu 8...75 V (maksymalne napięcie baterii 100 V).
  • Zaawansowana kontrola tranzystora zabezpieczającego FET. Szybki czas przełączania minimalizuje ryzyko uszkodzenia baterii oraz zasilanych przez nią obwodów elektrycznych.
  • Duży stopień integracji oraz niewielka obudowa. Układ bq76200 zawiera pompę ładunku oraz dwa drivery tranzystorów FET w obudowie o wymiarach zaledwie 5 mm×4,4 mm×1 mm (TSSOP).
  • Driver bq76200 może pracować w połączeniu z układami z rodziny bq76940 służącymi do monitorowania akumulatora.

Driver bq76200 jest już oferowany w sieci dystrybucyjnej firmy Texas Instruments. Jak wspomniano, układ jest dostępny w obudowie TSSOP mającej 16 wyprowadzeń. Więcej informacji na temat zalet stosowania konfiguracji high side jest dostępnych w materiałach opracowanych i udostępnionych przez firmę TI:

  • Wpis na blogu TI "Why high-side vs. low-side FET switching matters.".
  • Filmie dostępnym w serwisie YouTube "TI’s bq76200 100V Battery High-Side FET Driver" oraz "Introduction to the bq76200 EVM".

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów